Pozycjonowanie stron

Twoja strona nie jest wystarczająco widoczna w Google?
Martwisz się, że Twoi klienci nie mogą znaleźć Twojej firmy w internecie?
Pomożemy Ci rozwiązać ten problem!

Zdobądź nowych Klientów
w internecie.

Napisz do nas i uzyskaj darmową wycenę naszych usług. Mamy sprawdzone sposoby na zwiększenie widoczności i pozyskiwanie klientów w Google.

Dzięki współpracy z nami:

Pozyskasz nowych klientów w sieci

Szybciej rozwiniesz swoją firmę

Twoja firma znajdzie się w TOP 10 wyszukiwarki Google

Zadbasz o wizerunek swojej marki i zwiększysz jej rozpoznawalność

Zyskasz pewność, że klienci znajdą Twoją ofertę w internecie

Zwiększysz zyski ze sprzedaży online

Szybki kontakt:

Formularz kontaktowy:


    Pozycjonowanie stron

    Spis treści

    Strony w wynikach wyszukiwania odgrywają kluczową rolę podczas pozycjonowania stron www. Jak wiadomo, wyniki na pierwszej stronie są najczęściej odwiedzane przez użytkowników, a później, im dalszą zajmuje nasza strona pozycję, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że potencjalny klient na nią trafi. Pozycjonowanie stron to szereg działań, które agencja reklamowa musi przeprowadzić, aby móc rozpocząć skuteczne pozycjonowanie stron. Jak wygląda profesjonalny audyt SEO? Jakie elementy wchodzą w skład pozycjonowania? Co wpływa na naszą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania?

    Pozycjonowanie stron www - definicja

    Jedną ze strategii marketingowych, które skutecznie zwiększają pozycje firm w wyszukiwarce internetowej jest pozycjonowanie (niektórzy mogą kojarzyć pozycjonowanie z ang. Search Engine Optimization – SEO). Pozycjonowanie stron internetowych to szereg działań podejmowanych i prowadzonych przez firmy, których efekty są długoterminowe i realnie wypływają na pozycję strony. Kiedy mówimy o pozycjonowaniu stron mamy na myśli budowanie widoczności strony www na frazy kluczowe w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania, których celem jest zwiększenie generowania ruchu na stronie. Oprócz tego zależy nam aby plasować się wysoko w tychże wynikach wyszukiwania, czyli w TOP10 lub nawet TOP3. 

    Pozycjonowanie stron

    Dlaczego akurat w TOP10? 

    Po wpisaniu i wyszukaniu fraz kluczowych Google wyświetla nam 10 odnośników do stron internetowych, w tym wyniki płatne. Aby przybliżyć Wam jak ważna jest wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania Google przedstawiamy parę faktów na jej temat:

    • 91,8% wszystkich fraz kluczowych to frazy długiego ogona (ang. long tail), które zawierają więcej niż 3 słowa,
    • ok. 50% wszystkich wyszukiwań w Google jest powiązana z lokalizacją (dlatego warto zagłębić się w pozycjonowanie lokalne, ale o tym przeczytasz poniżej),
    • niespełna 1% użytkowników przechodzi na drugą stronę wyszukiwania,
    • przeciętna klikalność pierwszej pozycji to 31,7%, drugiej – 14,8%, a trzecia – 8,6%. Ostatnią, dziesiątą pozycję wybiera tylko 1% użytkowników.
    Pozycjonowanie stron
    Tabela z klikalnością w pierwsze 10 pozycji w wynikach wyszukiwania Google Źródło: https://www.advancedwebranking.com/ctrstudy/

    Porozmawiajmy.

    Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


      Pozycjonowanie strony internetowej - na czym polega?

      Pozycjonowanie stron internetowych możemy podzielić ze względu na działania, które wykonujemy. SEO dzielimy na działania off-site, czyli te wykonywane poza obrębem naszej strony www oraz on-site, analogicznie – na naszej stronie www. Celem jest tak jak wyżej wspomnieliśmy zwiększenie widoczności naszej marki w wyszukiwarce Google.

      Off-site SEO

      Pozycjonowanie stron skupione na działaniach off-site skupiają się na szerokim pojęciu link buildingu. Link building to m.in. zewnętrzne linki prowadzące na Twoją stronę. Jest to kluczowy element SEO. Im więcej takich linków, tym większe prawdopodobieństwo, że algorytm wyszukiwarek cię zauważy i poleci. Jednakże ważną kwestią jest jakość tych linków. Celem pozycjonowania off-site jest nie tylko pozyskanie linków, ale poprzez te działania poprawę jakości strony www w ocenie Google. Działania off-site skupiają się na tym, aby strona była lepiej odbierana, nie tylko przez użytkowników, ale także aby przekonać algorytm, że treść jaka na niej się znajduje, jest godna zaufania, rzetelna i wyczerpuje dane zagadnienie. To co o tym świadczy, to wzmianki na innych, znanych portalach internetowych, ale także na filmikach na YouTube czy mediach społecznościowych. 

      W jaki sposób wykonuje się SEO off-site?

      • Ręczne dodawanie linków w katalogach firmowych, forach i innych podobnych miejscach.
      • Ręczne pozyskiwanie linków przez nawiązywanie współpracy czy artykuły sponsorowane
      • Z inicjatywy innych osób, którzy dobrowolnie udostępniają naszą treść.

      Linki dofollow oraz nofollow

      Jeżeli jesteśmy w temacie link buildingu należy wspomnieć o linkach, które używane są na stronach www oraz jak je zdobyć.

      • Linki nofollow oznaczają, żeby wyszukiwarki nie brały strony z tego linku pod uwagę. Dzięki temu „moc” danej strony nie będzie uwzględniana do oceny wartości twojej witryny przez algorytm. Niektóre portale z góry ustalają, że wszystkie linki są nofollow, aby przeciwdziałać powstawaniu spamu. Nie zraźcie się jednak tym, linki z social mediów, mimo że są nofollow, mogą wygenerować bardzo duży ruch na stronie.
      • Linki dofollow w przeciwieństwie do wyżej wymienionych nakazują robotom Google odwiedzić stronę z linka. Dzięki umieszczaniu linków dofollow pokazujemy, że te strony internetowe są wartościowe i godne zaufania. Pomagają one w poprawie naszego rankingu, dzięki temu możemy uplasować wyżej strony w wynikach wyszukiwania. Tak samo jest w przypadku gdy inna strona podlinkuje naszą, jeżeli posiada wysoki autorytet, przekłada się to na wiarygodność naszej strony www. W przeciwnym wypadku niestety takie linki mogą nam zaszkodzić. Najskuteczniejszym sposobem aby zdobyć link dofollow jest content marketing, czyli tworzenie wartościowej i oryginalnej treści, która chętnie jest udostępniania przez innych. Wysokiej jakości artykuły przyczynią się do zbudowania solidnego contentu oraz wzmocnią Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, nie ilość, a jakość treści jest tutaj najważniejsza.

      Skuteczne pozycjonowanie stron - pozyskiwanie linków

      Dobre linkowane to nie tylko umieszczenie mocnego linku na stronie czy linkowanie wewnętrzne. Pozycjonowanie strony, tak jak wyżej pisaliśmy, opiera się na sprytnym podejściu do algorytmu Google, ale także z uwzględnieniem użyteczności dla użytkowników. Jeżeli będziesz prowadził działania nieetyczne, nie osiągniesz swojego celu. Pamiętaj, że jeśli Google uzna Twoje działania za etyczne i korzystne – pomoże ci to wspiąć się w wynikach wyszukiwania. Sposobów na etycznie pozyskiwanie ich jest wiele, poniżej przedstawimy Ci parę z nich.

      Zacznijmy od wyjaśnienia zagadnienia profil linków. Profil linków to całokształt wszystkich odnośników, które prowadzą do Twojej strony. Google oceniając, bierze pod uwagę stronę, na której jest linkowanie, rodzaj odnośnika, typ, ich liczbę, a także jaki jest stosunek linków nofollow i dofollow. Jeżeli linkujesz do serwisów o niskiej jakości, wpływa to bezpośrednio na twoją stronę, zmniejszając jej moc, zaufanie, wiarygodność, a także na widoczność strony w Google. Strona na jakiej umieszczasz linkowanie także nie jest bez znaczenia. Najsilniejsze strony to strona główna i strony z kategoriami twoich usług. 

      Fora internetowe

      Ten etap pozycjonowania stron najlepiej zacząć od naturalnego pozyskiwania linków, które mogą pochodzić z forum internetowych, w końcu każda branża posiada grupy czy fora tematyczne, na których ludzie poszukują informacji, poleceń, a także sami proszą o pomoc w wyborze. Jeżeli twoje usługi czy produkty mogą rozwiązać ich problemy, zostaw na forach internetowych komentarz, dzięki temu zbudujesz zaufanie i zaangażowanie wobec marki, a także wpłyniesz na pozycjonowanie strony, pozyskując w ten sposób linki.

      Blog firmowy

      Blog firmowy jest jednym z najlepszych sposobów na pozyskiwanie naturalnych linków i nasycanie strony słowami kluczowymi. Oprócz tego ciągłe dodawanie wpisów utwierdza Google, że na naszej stronie coś się dzieje, jest stale aktualizowana i dostosowywana z myślą o użytkownikach. Dzięki blogowi możesz zyskać nowych, potencjalnych klientów, dzięki rzetelnym wpisom, które pokazują Cię jako eksperta w swojej dziedzinie. Jeżeli nie masz jeszcze sekcji blogowej na stronie, radzimy czym prędzej obmyślić strategię i zacząć blogować! 

      Wpisy gościnne

      Zostając przy temacie bloga należy wspomnieć, że nie tylko same wpisy firmowe tam się znajdują, można tutaj także poruszyć temat wpisów gościnnych, gdzie wypowiadasz się jako ekspert. Taki artykuł niesie mocne linki dofollow, a także sprawia, że jesteś postrzegany bardziej wiarygodnie. W końcu firma to ludzie, więc wpisy gościnne pokazują jak mocno angażujecie się w sprawy korporacji i pomagacie rozwiązać problemy, na które natrafiają czytelnicy. Do swoich wpisów na bloga możecie zaprosić także inne osoby, które chętnie podzielą się swoją wiedzą i to oni wystąpią jako eksperci. 

      Współpraca barterowa

      Artykuły w ramach współpracy barterowej, które polegają na wysyłce produktu w zamian za recenzję. Współpraca barterowa jest zdecydowanie lepiej odbierana niż płatna. Od influencerów wymaga się autentyczności, dlatego jeśli twoja firma zdecyduje się na współpracę z nimi, lepiej żeby nie przedstawiała w chamski sposób produktu i namawia do kupna, bo doprowadzi to do odwrotnego niż zamierzony efekt.

      Artykuły sponsorowane

      Artykuły sponsorowane warto wybierać takie, które posiadają wysoką jakość, ponieważ musisz za publikację i tak zapłacić. Nie warto pchać się w ilość stron o niskiej jakości, lepiej zapłacić raz i umieścić jeden, porządny artykuł na stronie, który wysoko będzie plasował się w wynikach wyszukiwania i da nam jeszcze większą wartość. 

      Social media

      Social media to obecnie element, który każda firma powinna posiadać. Większość klientów znajduje się na tych platformach, to tam najczęściej stykają się z reklamą i pod jej wpływem podejmują decyzje zakupowe. Niektórzy z nich nawet sprawdzają firmy na social mediach żeby zobaczyć czy przedsiębiorstwo jest aktywne, czy coś wrzuca, czy dzieje się coś na jego profilu, ale przede wszystkim jakie posiada opinie.  Pomimo, że linki z social mediów są nofollow to posiadają inną wartość, a mianowicie docierają do klientów szybciej niż te z atrybutem dofollow, chociażby z tej racji, że częściej użytkownicy siedzą i przeglądają swoje SM, niż naszą stronę firmową. Jeżeli napisałeś artykuł na bloga, udostępnij go! A zobaczysz jak sprawnie udostępniają go między sobą użytkownicy, nabijając wyświetleń. 

      Grupy na Facebooku

      Jak już jesteśmy przy social mediach, warto wspomnieć o morzu grup tematycznych, dzięki którym dotrzesz do określonej grupy odbiorców i zdobędziesz klientów bezpośrednio zainteresowanych Twoją ofertą. Dołącz do grup branżowych i zacznij się udzielać, zaangażuj się. Najlepiej gdybyś robił to z prywatnego konta lub konta firmowego, ludzie docenią szczerość i sam fakt, że firma stara się rozwiązać ich problemy, proponując rozwiązania. 

      Własna grupa na Facebooku

      Jeżeli chcesz, świetnym sposobem na pozyskanie linków jest utworzenie własnej grupy. Te publiczne często nie pozwalają na umieszczanie linków do sklepów i są systematycznie usuwane, a autor blokowany. Jeżeli masz czas i chęci, bo to jednak teraz Ty będziesz moderatorem, stwórz własną społeczność – poinformuj swoich klientów o takowej, udostępnij ją na swojej stronie, a także na social mediach.

      Feedback

      Oprócz tego, feedback jest niezawodny. Czy to wystawiony na social mediach, miejscu do tego przeznaczonym na stronie, w Google czy na innych forach internetowych. Dzięki klientom możesz dotrzeć do miejsc, o których nie miałeś pojęcia, że mogą być, a także pozyskać nowych, lojalnych klientów. 

      SEO on-site

      Pozycjonowanie stron internetowych to kompleksowe i spójne działanie w obrębie naszej witryny jak i poza nią. SEO on-site to optymalizacja strony, w skład której wchodzą takie działania jak:

      • content marketing,
      • linkowane wewnętrzne,
      • UX (User Experience),
      • optymalizacja kodu, nagłówków, struktury,
      • uwzględnienie i optymalizacja stron responsywnych,
      • strona stworzona pod kątem wyszukiwarki Google.

      Szerokim pojęciem jest content marketing, który obejmuje tworzenie treści na stronę. Dlatego prawie zawsze zachęcamy do tego, aby prowadzić bloga. Blog firmowy posiada naprawdę dużo zalet, nie dość, że karmimy roboty jakościową treścią, to jeszcze budujemy zaufanie i wizerunek eksperta marki wśród potencjalnych klientów. Skoro już mówimy o tworzeniu treści, to należy wiedzieć jak dokładnie ją tworzyć aby uzyskać skuteczne pozycjonowanie. Nie wystarczy tylko umieszczać wpisy, należy je także odpowiednio zoptymalizować.

      Skuteczne pozycjonowanie stron - czyli co powinieneś wiedzieć tworząc treści na stronę?

      Pamiętaj o tym, że roboty Google nienawidzą duplikacji, plagiatu i ścian tekstu. To co umieszczasz na swoim blogu powinno być przemyślane, spójne i przede wszystkim wartościowe dla użytkowników. Jeśli już to wiesz, to przejdźmy do samej treści. Po pierwsze – nie bój się używać nagłówków, wypunktowań, wyliczeń. Dzięki temu Twój tekst będzie poukładany i wszystko znajdzie swoje miejsce. Uatrakcyjnij swój wpis o zdjęcia, infografikę czy filmiki. Optymalizując wpis nie zapomnij o tym jak będzie wyświetlał się na desktopie ale i na naszych smartfonach. Algorytm Google także bierze to pod uwagę przy ustalaniu pozycji w wynikach wyszukiwania! Dodaj nagłówek i opis, który przyciągnie czytelników do Ciebie! Realizując dobrze SEO miejmy pewność, że Google powiąże zapytania użytkowników wpisywane do wyszukiwarki i naszą stronę. Pamiętaj także, że jedna fraza kluczowa = jeden wpis/strona. 

      Linkowanie wewnętrzne - co to jest i jak się za to zabrać?

      Tak jak w przypadku optymalizacji SEO off-site istotnym elementem jest linkowanie wewnętrzne (ang. Internal linking). Kiedy mówimy o linkach wewnętrznych mamy na myśli odnośniki, które umieszczamy w tekście i znajdują się w obrębie naszej strony internetowej. Tworząc podstrony powiązujmy je z innymi, już istniejącymi. Często przeprowadzając audyt SEO dużo firm polega na tym etapie, ponieważ zapomina aktualizować swoje strony, czy wpisy o nowe linki, które powstały na przestrzeni czasu prowadzenia domeny. Strona internetowa zgodna z zasadami SEO uwzględnia linki wewnętrzne.

      W jakim celu umieszcza się linki wewnętrzne na stronie internetowej?

      Skoro wiemy już czym są linki wewnętrzne warto wytłumaczyć to, w jakim celu je umieszczamy. Dzięki dobrej strategii SEO użytkownik może swobodnie dostać się na każdą pozycję strony i podstrony naszego sklepu internetowego. Poruszanie się po nim powinno być dla użytkownika łatwe i intuicyjne, a samo dotarcie do różnych podstron nie powinno zabierać dużo czasu i być męczące. Odnośniki wpływają także na roboty Google, które dzięki temu mogą swobodnie się po niej poruszać i uwzględniać nas wyżej w pozycji w wynikach wyszukiwania Google.

      Czego nie robić podczas linkowania?

      Jeżeli myślisz, że wystarczy dużo i gęsto linkować, skoro roboty traktują je jako rekomendacje, to niestety, ale to pułapka. To czego powinieneś unikać, to:

      • mniej odnośników = większa wartość. Jeżeli zaczniemy umieszczać dużo linków, które dodatkowo będą niskiej jakości, roboty Google uznają naszą stronę za spam, tym samym zmniejszając jej potencjał,
      • nie powtarzaj tych samych linków,
      • nie publikuj strony bez żadnego linka wewnętrznego, spowoduje to, że będzie trudniej osiągnąć wysoką pozycję w Google.

      Anchor text

      Anchor text to fraza, która zawiera link. Łatwo ją zauważyć ponieważ jest przeważnie podkreślona, pogrubiona czy nawet posiada inny kolor od reszty, a po kliknięciu przenosi na odpowiednią stronę. Dla przykładu, w zdaniu “Naucz się w jaki sposób przenieść firmę do internetu wyrazy “przenieść firmę do internetu” to anchor text, ponieważ odsyła do innej podstrony, znajdującej się w obrębie naszej strony internetowej . Gdybyśmy mieli przetłumaczyć to dosłownie anchor tex oznacza tekst kotwicę, ponieważ zakotwiczamy link na konkretnej podstronie.

      Rodzaje anchor text:

      1. Anchor text exact match pozwala robotom Google powiązać Twoją stronę z nieodmienioną, sprzedażową frazą. Są to tzw. ściśle dopasowane frazy.
      2. Anchor text partial match czyli częściowe dopasowanie frazy, polegające na umieszczeniu linku na jednej z fraz i zamianę pozostałych.
      3. Anchor text phrase match, który ma całą frazę sprzedażową, ale odmienioną, a nieraz i poszerzoną o słowa znajdujące się obok.
      4. Anchor text zero march, który nie zawiera żadnej głównej frazy, tylko jest ukryty pod słowami “Sprawdź”, “Znajdź”, “Kliknij tutaj”.
      5. Anchor text w nazwie firmy lub imieniu i nazwisku autora tekstu.
      6. Anchor text w grafice, który po kliknięciu przekierowuje do wyznaczonej podstrony.

      Anchor text możemy podzielić na zewnętrzny i wewnętrzny:

      • wewnętrzne anchor text pomagają w nawigacji, dzięki nim użytkownik z łatwością może przeglądać linkowane przez nas podstrony, ale oprócz tego wzmacniają jej strukturę,
      • z kolei wychodzące anchor text umożliwiają przekazywanie mocy pomiędzy stroną linkowaną, a tą z zakotwiczonym tekstem.

      Porozmawiajmy.

      Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


        Responsywne strony internetowe

        Często mylone zagadnienie przez nowicjuszy to responsywne strony (RWD) oraz mobilne. Wraz ze zmieniającą się tendencją na rynku, coraz więcej osób do przeglądania, a nawet i zakupów używa swojego smartfona. To z niego najwięcej osób korzysta i surfuje po internecie, dlatego aby Twoja strona internetowa nie została pominięta, należy wziąć pod uwagę fakt, że powinna być ona responsywna. Responsywność oznacza dopasowanie witryny do każdego rodzaju urządzenia, na którym będzie przeglądana. Treść wyświetlana jest w 100% taka sama jak na desktopie, jedynie co może się różnić to wielkość czy organizacja poszczególnych elementów. Podczas tworzenia strony responsywnej dużą uwagę skupia się na UX – użyteczności dla użytkownika smartfonów, tabletów, a dopiero na końcu użytkowników komputerów czy laptopów. Należy pamiętać także, że na konkretnym urządzeniu jest wyświetlana tylko jedna wersja, dopasowana do wielkości i rozdzielczości urządzenia.

        Zalety strony responsywnej:

        • jest lepiej odbierana przez Google,
        • aktualizacji dokonuje się w jednym panelu, nie trzeba dzielić aktualizacji na desktopową i osobno na mobilną,
        • strony responsywne dostarczają lepszy UX chociażby z tego powodu, że zawierają wszystkie informacje takie jak na desktopie,
        • strony responsywne posiadają tylko jeden adres URL,
        • są łatwiejsze w zarządzaniu.

        Wady strony responsywnej:

        • jest o wiele droższa i czasochłonniejsza,
        • jest cięższa od wersji mobilnej, a co za tym idzie – dłużej się ładuje,
        • zastosowanie responsywności strony ze wtyczki stanowi tylko część prawdziwej responsywności budowanej od zera.

        Mobilna strona internetowa

        Strona mobilna przeznaczona na smartfony charakteryzuje się tym, że jest lekka, szybko się ładuje, ale także może nie posiadać całej treści jaką możemy znaleźć na wersji desktopowej. Tworząc stronę przygotowuje się jej dwie wersje, jedną przeznaczoną wyłącznie na komputery i laptopy, czyli desktop, a drugą – mobilną, przeznaczoną na smartfony i tablety. Gdybyśmy chcieli wyświetlić wersję mobilną na komputerze wyglądałaby ona źle, ponieważ parametry byłyby za niskie. Dokładnie tak samo jest w drugą stronę.

        Zalety strony mobilnej:

        • tworzona tylko i wyłącznie pod smartfony,
        • lżejsza, szybciej się ładuje,
        • szybka w realizacji,
        • łatwa i intuicyjna dla użytkowników.

        Wady strony mobilnej:

        • droższa pod względem aktualizacji (należy aktualizować dwie wersje mobilną i desktopową),
        • widok dostosowany jest tylko do urządzeń mobilnych, na innych urządzeniach jest on nieatrakcyjny,
        • linkowanie musi być do wersji mobilnej, tutaj należy zwrócić szczególną ostrożność, aby nie podlinkować do wersji desktopowej, ponieważ będzie się ona źle wyświetlała, co wpłynie na zadowolenie z użytkowania,
        • uboższy UX.

        Porozmawiajmy.

        Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


          Aktualizacja starych treści na stronie

          Kolejnym elementem SEO on-site jest aktualizacja treści na stronie www. Jest to też jeden z etapów audytu SEO, o którym możecie przeczytać niżej [ link do audytu ]. Dobra aktualizacja przyczynia się do polepszenia widoczności w wynikach wyszukiwania, a także pokazuje robotom Google, że nasza strona w dalszym ciągu jest aktywna, że dostarczamy wartościowych tekstów, a także nieustannie pracujemy nad poprawą jakości naszej domeny. 

          • Aktualizacja treści na stronie, które są niepełne

            Jeżeli jakiś tekst bazuje na badaniach, a zostały one zaktualizowane, warto podjąć ten krok aktualizacji także w naszym tekście. Zamiast publikować na nowo ten sam tekst, zawierający te same słowa kluczowe, zaktualizujmy ten, który już wcześniej został opublikowany. W przypadku tekstu, który posiada wysokie wyniki organiczne, a chcemy rozwinąć temat o nowe zagadnienia, także możemy go uzupełnić. Wystarczy pamiętać o hierarchii nagłówków oraz strukturze, tak aby nie zepsuć wypracowanych dotychczas wyników. 

          • Pojawienie się nowych słów kluczowych lub podstron

            Z czasem nasza strona internetowa może się zmieniać, podczas audytu SEO mogą pojawić się nowe słowa kluczowe, na które będziemy się pozycjonować. Warto wtedy zajrzeć do starszych tekstów i zaktualizować je i treść o nowo przybyłe rzeczy. Dzięki temu usprawnimy nawigację oraz wzmocnimy wewnętrzne linkowanie.

          • Usunięcie podstron i nieaktywne linki

            Nic tak negatywnie nie wpływa na SEO jak nieaktywne linki, które nigdzie nas nie przekierowują. Dlatego jeżeli wprowadziłeś jakieś zmiany w obrębie strony internetowej, pamiętaj aby zaktualizować także linki, które umieszczone są w treści! Co jakiś czas polecamy także sprawdzić linki wychodzące czy aby na pewno nic się w tym obszarze nie zmieniło. W ten sposób możesz pilnować pozycjonowania strony, żeby nie obniżyć nieświadomie swojego rankingu.

          • Zapytania użytkowników

            Zapytania użytkowników można łatwo sprawdzić dzięki Answer The Public, a także podpowiedziom Google i uzyskać rzetelne odpowiedzi dotyczące tego jakie pytania zadają internauci, aby znaleźć na nie odpowiedź. Na przestrzeni miesięcy te zapytania mogą się diametralnie zmienić, dlatego rekomendujemy śledzenie i aktualizację tekstów o nowe akapity, odpowiadające na nurtujące użytkowników pytania.

          Wpływ działań SEO na pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania Google

          Każdy z nas chciałby znaleźć się w TOP10 w wyszukiwarce internetowej, jednak już po powyższej części wpisu wiecie, że aby być widocznym trzeba po pierwsze znać się na tym co się robi, nie działać na oślep i bez odpowiedniej strategii pozycjonowania, a po drugie być cierpliwym. Z dnia na dzień nie jesteśmy w stanie uzyskać wysokiej pozycji, same roboty Google potrzebują czas aby odpowiednio zindeksować naszą stronę internetową. Z punktu widzenia aktualnej obecności firm w internecie sama strona internetowa dzisiaj to za mało. Za mało aby się pokazać, aby przebić się przez tłum firm, które niejednokrotnie już od lat istnieją w internecie i podejmują tam działania, które umożliwiają im wysokie pozycjonowanie strony. Aby zbudować przewagę konkurencyjną i docierać, a także pozyskiwać nowych klientów należy wykorzystać skuteczne pozycjonowanie strony. Ruch na stronie wygenerują nam nie tylko odpowiednie działania, ale przede wszystkim przemyślana i dopasowana do was strategia.

          Co wpływa na pozycjonowanie sklepów i stron internetowych?

          Optymalizacja SEO to kluczowy element naszych działań. Google nieustannie aktualizuje algorytmy, które klasyfikują strony internetowe zgodnie z wieloma czynnikami rankingowymi. Kilka z nich możecie zobaczyć na poniższej infografice, gdzie zostały podzielone na czynniki on-site i off-site. Widoczność strony w tym przypadku zależy od tego jak nasza strona internetowa zostanie sklasyfikowana przez Google. Jeżeli chcemy wypracować wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania to naszym zadaniem jest nieustanne pracowanie i ulepszanie naszej strony www do aktualnych wytycznych Google. Samo wypracowanie pozycji to jednak nie wszystko. Następnie zaczyna się regularna kontrola i poprawa jakości strony internetowej, aby ciągle ją ulepszać i dostarczać coraz to lepszych doświadczeń klientom.

          Pozycjonowanie stron

          Jakie korzyści uzyskują firmy z pozycjonowania stron internetowych?

          Każda inwestycja najlepiej jeżeli będzie przynosić korzyści, szczególnie te, które angażują najwięcej czasu, pieniędzy i nas samych. Pozycjonowanie stron internetowych dla niektórych może się wydawać, że jest niepotrzebne, bo przecież i tak generują jakieś zyski i mają klientów. Ale czy to wystarcza? Teraz wśród wszechobecnego internetu klienci przenieśli się do świata online i to tam dokonują większość swoich zakupów. Ich proces decyzyjny zmienił się i nie można tutaj wypierać tego, że COVID-19 nie miał wpływu na przedsiębiorców. Aktualnie klienci poszukują wszystkich interesujących ich informacji poprzez wyszukiwarkę Google i liczą na to, że natychmiast znajdą odpowiedź, która zaspokoi ich ciekawość. Niektórzy z nich nigdy nie przechodzą na drugą stronę czy nie klikają w linki poniżej TOP5. Ogromne znaczenie ma tutaj też budowa naszej strony internetowej, jej użyteczność i czas ładowania. Skuteczne pozycjonowanie strony www to przede wszystkich poprawa widoczności w Google, nawet bycie w TOP3! Jednak to już wymaga odpowiedniej ilości czasu oraz nakładów finansowych. Niektórzy klienci nie chcą tyle czekać. Ale pragniemy przypomnieć, pozycjonowanie stron www to nie wyścig, to maraton, który pokonujemy wspólnie, nieustannie pracując nad poprawą widoczności i użyteczności sklepu internetowego czy też strony www. Pozostałe korzyści z pozycjonowania strony to:

          • budowanie zaufania wśród użytkowników Internetu. Im częściej będziesz pojawiał się w wyszukiwarce Google, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz uznany za osobę wiarygodną, ponieważ jak wiadomo, roboty Google nie linkują niewartościowej treści na stronie. Oprócz tego sukcesywnie będzie budowała się świadomość marki w umyśle odbiorców, gdyż często będą mieli kontakt z Twoją firmą,
          • docieranie do klientów na rynku lokalnym i globalnym,
          • nieograniczona reklama, obejmująca całą Polskę,
          • niskie koszy dotarcia i pozyskania właściwego klienta. Co mam na myśli przez użycie słów właściwy klient? Najważniejszą różnicą między reklamą płatną, a pozycjonowaniem w Google jest fakt, że trafiamy do osób, które nas szukają, które szukają miejsca czy rzeczy zainteresowanych naszą branżą. W przypadku reklam płatnych wybieramy grupę docelową, ale nigdy nie zakładamy, że są to osoby, które w danym momencie emisji reklamy potrzebują skorzystać z oferowanych przez nas produktów czy usług. Użytkownicy Google szukają tego co chcą na ten moment kupić,
          • trafność – dzięki pozycjonowaniu jesteś zawsze tam gdzie Cię potrzebują. Jeśli jesteś właścicielem hotelu, a akurat ktoś szuka noclegu w Twojej miejscowości lub blisko jego lokalizacji – pokażesz się jako pierwszy, dzięki temu podniesiesz współczynnik prawdopodobieństwa wyboru właśnie Twojej usługi,
          • zdobycie przewagi nad konkurencją,
          • zwiększenie liczby odwiedzających na stronie,
          • zwiększenie sprzedaży towarów/usług.

          Jak działa pozycjonowanie stron internetowych w praktyce?

          Codziennie Google przetwarza ponad 3.5 miliarda wyszukiwań i pokazuje użytkownikom strony, które najlepiej odpowiadają na zadane przez nich pytanie czyli istotne dla nich frazy kluczowe. Zadaniem wyszukiwarki internetowej jest pokazanie stron www, które zawierają odpowiednie informacje – odpowiedź na wpisaną frazę.

          Pozycjonowanie stron
          Źródło: https://www.internetlivestats.com/google-search-statistics/

          Czym są frazy/słowa kluczowe?

          Słowa kluczowe (ang. Keywords, keyphrases) są to wyrazy, których używamy do pozycjonowania stron internetowych. Są to hasła najczęściej wpisywane przez użytkowników Internetu aby znaleźć interesującą ich rzecz lub odpowiedź na zadane pytanie. Frazy to zestawienia wyrazów, można także powiedzieć, że są to rozbudowane słowa kluczowe. 

          Liczba słów kluczowych

          Pewnie zastanawiacie się od czego zależy liczba słów kluczowych używanych w danej branży. Dlaczego w jednej wystarczy kilka-kilkanaście fraz, a w drugiej kilkadziesiąt. Otóż na ilość słów kluczowych ma wpływ wiele zmiennych, które bierzemy pod uwagę. Są to m.in.:

          • wielkość branży w jakiej się znajduje firma. Jeżeli są klienci, którzy zajmują się naprawą obuwia strony w Google nie będą pozycjonowane na tyle fraz co salony beauty,
          • wygląd strony, a dokładnie to ile ma podstron i jak bardzo jest rozbudowana. Chcąc pozycjonować stronę należy wziąć pod uwagę to czy jest do tego miejsce. Nie można dopuścić do sytuacji, gdzie wdrażamy działania SEO na stronie, która nie jest do tego przygotowana,
          • wielkość asortymentu. Im większy asortyment, tym więcej słów kluczowych będziemy potrzebować, szczególnie jeśli mowa o działalności e commerce.
          • sezonowość słów kluczowych – niektóre firmy jak na przykład te zajmujące się organizacją zajęć dodatkowych, najwyższy wskaźnik wyszukiwań ich usług zobaczą dopiero w sierpniu, wrześniu, kiedy to rodzice szukają dodatkowych zajęć dla swoich dzieci. W tym okresie możemy pozycjonować stronę na większą ilość fraz, aniżeli w pozostałych miesiącach, kiedy popyt na te usługi jest mniejszy,
          • możliwości finansowe firmy – czynnik, który powinien być traktowany jako pierwszy. Dzięki niemu wiemy jaka ilość słów może być brana pod uwagę podczas pierwszego etapu pozycjonowania.

          Na ile słów kluczowych pozycjonować stronę?

          Jeżeli strona internetowa jest nowa należy podzielić frazy na główne i dodatkowe. Najlepiej zacząć od pozycjonowania słów kluczowych, które nie posiadają ogromnej ilości wyszukiwań, bo w ten sposób ciężko będzie się wybić. Początkowy wybór słów kluczowych powinien zawierać określoną liczbę fraz kluczowych, których ilość wyszukiwań nie przekracza tysiąca. Dzięki temu szybciej zaczniemy pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Gdy ten etap będzie za nami, można dodać nowe, popularniejsze frazy. W przypadku strony internetowej z bogatą historią i pozycjonowaniem na już wybrane słowa kluczowe, które osiągają po kilkadziesiąt tysięcy ilości wyszukiwań, zastosujemy jeszcze bardziej precyzyjniejsze pozycjonowanie stron na frazy long tail trafiające do klienta zdecydowanego.

          Jak wybrać odpowiednie słowa kluczowe?

          Odpowiedni dobór słów kluczowych to jeden z pierwszych elementów działania SEO, które zabierają znaczną część czasu. Dokładnie przeprowadzona analiza słów kluczowych jest podstawą do dalszego skutecznego pozycjonowania Twojej strony internetowej. Z efektów tej pracy będziesz korzystał przez dłuższy czas, dlatego warto teraz zrobić to dobrze. Aby ten proces zaowocował dobrymi wynikami, możesz skorzystać z takich stron jak Semstorm i zobaczyć na jakie słowa pozycjonuje się konkurencja. W innym przypadku można zrobić to ręcznie, wpisując frazy/słowa kluczowe i obserwując, na które się wyświetla w Google. Oprócz tego warto przestudiować, które słowa wywołują pożądaną reakcję. Niektóre tylko przekierowują na stronę, a inne posiadają wysoki wskaźnik zaangażowania – prowadzą na stronę, a w efekcie końcowym użytkownik dokonuje zakupu. 

          Rodzaje słów kluczowych

          Rozpoczynając przygodę z szukaniem i wyborem odpowiednich słów kluczowych należy przede wszystkim zacząć od siebie i swojej branży. To w tym momencie wybierzesz kilka spośród wszystkich fraz kluczowych, które najlepiej określają Twój biznes. Pamiętaj, że słowa kluczowe mogą przybrać różną formę, a użytkownicy w wyszukiwarkę internetową wpisują 1-2 frazy, także te z długiego ogona. 

          Ogólne słowa kluczowe

          Najczęściej wyszukiwane frazy, które zawierają 1-2 słowa i ogólnie opisują potrzebę e-konsumenta. Charakteryzuje je to, że nie zdradzają intencji, więc nie wiadomo do końca czego ta osoba szuka. Mają one jednak najwięcej wyszukiwań i wyglądają w ten sposób:

          buty, okulary

          Long Tail

          Frazy długiego ogona bardziej precyzują intencję szukającego i składają się z kilku wyrazów. Ruch z niego jest bardziej wartościowy i precyzyjnie trafiają do zainteresowanych kupnem potencjalnych klientów. Nieskończona ilość kombinacji słów kluczowych z długiego ogona powoduje, że nie jesteśmy w stanie na każdą frazę pozycjonować stronę. Jednakże bardzo pomagają podczas wyboru odpowiednich fraz kluczowych dla Twojego biznesu.

          buty na obcasie czerwone, buty na koturnie na wesele

          Słowa kluczowe w obrębie twojego rejonu

          Frazy regionalne to słowa zawierające nazwę miasta i dobieramy je do biznesów lokalnych (patrz -> pozycjonowanie lokalne) np.:

          Agencja reklamowa Imielin

          Frazy brandowe

          Podczas wpisywania fraz brandowych, użytkownik dodaje nazwę firmy, producenta czy to jak produkt się nazywa. Dzięki temu wiemy co dokładnie go interesuje. Jeżeli sprzedajemy produkty różnych producentów warto pozycjonować się na frazy wszystkich producentów oferowanych w sklepie.

          buty nike, buty CCC

          Jak widzicie proces doboru słów kluczowych jest niezwykle rozbudowany, aby uzyskać skuteczne pozycjonowanie należy dokładnie wybrać odpowiednie słowa kluczowe, które będą pozycjonować Waszą stronę i przyciągać potencjalnych klientów.

          Narzędzia do analizy słów kluczowych

          Na rynku dostępnych jest kilka narzędzi, które pomogą nam w analizie słów kluczowych pod naszą branżę. Niektóre z nich możemy używać bezpłatnie. 

          Podpowiedzi Google

          Może niektórzy z Was nie wiedzą, ale podpowiedzi, które sugeruje nam Google są świetnym elementem pokazującym nam co użytkownicy szukają, powiązując to z wpisanym słowem kluczowym.

          Pozycjonowanie stron
          Wyniki wyszukiwań dla frazy "pozycjonowanie stron internetowych"
          Keyword planner

          Planer słów kluczowych pomagający w analizowaniu ich oraz wyborze odpowiednich wyrażeń. Dzięki temu narzędziu znajdziesz słowa kluczowe, które najbardziej pasują do Twojej działalności, a także dowiesz się jakie są szacunkowe stawki dla każdego słowa kluczowego. 

          Google search console

          Google Search Console to narzędzie przy pomocy którego zmierzysz wyświetlenia i kliknięcia Twojej strony w wyszukiwarce Google. Korzystanie z Google Search Console pozwoli ci poznać słowa użyte przez użytkowników, dzięki którym wyświetliła się im Twoja strona. 

          Answer The Public

          Aby dowiedzieć się jakie pytania zadają użytkownicy internetu szukając interesujących ich produktów, należy skorzystać z darmowego narzędzia jakim jest Answer The Public. Wystarczy, że w odpowiednie pole wpiszemy interesującą nas frazę oraz wybierzemy język, a program sam wygeneruje pytania i wyrażenia używane przez szukających. Pomocne przydaje się także podczas tworzenia strategii content marketingowej. Dzięki analizie wyników z Answer The Public możemy w łatwy sposób pozyskać tematy na wpisy blogowe, o które pytają użytkownicy.

          Wyniki z Answer The Public dla frazy "pozycjonowanie stron"
          Semstorm, senuto, ahrefs...

          Inne płatne narzędzia do planowania słów kluczowych, które dostarczają nam ogromną ilość danych. Niektóre z nich umożliwiają nam darmowy okres próbny, który możemy maksymalnie wykorzystać, aby skutecznie wybrać odpowiednio pasujące słowa kluczowe.

          Gdzie powinny znajdować się słowa kluczowe?

          Błędem jest umieszczanie słów kluczowych wszędzie, gęsto, bez strategii pozycjonowania stron. Jeżeli pozycjonujemy stronę na frazę „agencja reklamowa” to tylko jedna strona powinna być na nią pozycjonowana. W przeciwnym wypadku dojdzie do kanibalizacji, roboty będą raz pokazywać stronę A, raz B, a kolejnym razem C. Pamiętaj! Jeśli chcesz użyć tego słowa kluczowego w innym miejscu, niech będzie on w postaci linka wewnętrznego. W taki sposób budujemy mocne pozycjonowanie strony.

          Co to są wyniki płatne i organiczne w wynikach wyszukiwania?

          Najłatwiej będzie to pokazać przy pomocy infografiki. Dla przykładu wpisaliśmy frazę „tworzenie stron i sklepów internetowych”. Pierwsze strony, które pokazały nam się w wynikach wyszukiwania posiadające wysokie pozycje to reklama płatna w Google. Poniżej reklam lub w niektórych przypadkach obok, po prawej stronie wyświetla się wizytówka z trójpakiem z Map Google firm (wizytówkę wykonuje się w Google Moja Firma), które najlepiej odpowiadają na zadane przez nas słowa kluczowe. Następnie, na samym dole zaczynają się wyniki organiczne, zaznaczone kolorem zielonym. Scrollując niżej możemy zauważyć „Podobne pytania”, które użytkownicy wpisywali i być może nam się również przydadzą. Po naciśnięciu na strzałkę rozwija się odpowiedź wraz z podlinkowaną stroną do niego. Ostatnim elementem wyszukiwarki internetowej są „Podobne wyszukiwania”. 

          Skąd te elementy się biorą? Google jest wyszukiwarką, która ciągle się uczy, aby być najskuteczniejszą dla swoich Internautów. Analizuje co wpisujemy, czego chcemy się dowiedzieć i na tej podstawie proponuje nam podobne tematy, a także gotowe strony internetowe z odpowiedzią. 

           

          Pozycjonowanie stron
          Infografika pozycjonowanie stron internetowych

          Wyniki organiczne mają postać bezpłatnych linków do stron internetowych. To w jakiej kolejności się pojawiają odpowiada tylko i wyłącznie algorytm wyszukiwarki Google. 

          Wyniki płatne to nic innego jak reklama Google Ads, która może mieć formę grafiki czy tekstu, wyświetlająca się na wybrane słowa klucze. Rozliczenie takiej reklamy odbywa się za ilość kliknięć tzw. PPC (Pay Per Click).

          Może się złudnie wydawać, że aby pozyskać duży ruch na stronie wystarczy odpowiednie pozycjonowanie strony na najmocniejsze frazy kluczowe, które wpłyną na pozycje w wynikach wyszukiwania. Taki krok może spowodować, że przez długi czas nie będzie widać żadnych efektów, które zakładaliśmy. Proces pozycjonowania to nie tylko same słowa kluczowe. W poniższych punktach dowiesz się co wchodzi w skład pozycjonowania strony internetowej oraz w jaki sposób należy prawidłowo się przygotować, aby zobaczyć efekty pozycjonowania.

          Pozycjonowanie lokalne - co powinieneś o nim wiedzieć?

          Pozycjonowanie lokalne to wszystkie działania prowadzące do osiągnięcia wysokiej pozycji w rankingu Google na wszelkie zapytania związane z Twoją lokalizacją i frazą. Lokalne pozycjonowanie to szczególnie dobre rozwiązanie dla małych firm, które nie prowadzą działalności online i ogólnopolskich np. mechanik, fryzjer. 

          Korzyści z pozycjonowania lokalnego:

          • niskie koszty dotarcia do klienta niż w przypadku pozycjonowania na całą Polskę,
          • budowanie wizerunku i wiarygodności, dzięki pozostawionym opiniom Google przez klientów,
          • niski koszt pozyskania nowych klientów,
          • zbudowanie przewagi konkurencyjnej na rynku.

          Dzięki inwestycji w skuteczne pozycjonowanie stron o charakterze lokalnym, możemy precyzyjnie dotrzeć do osób, które potrzebują skorzystać z naszych usług. Po wpisaniu frazy, Google Maps pokazuje lokalny 3-pak, bazując na lokalizacji użytkownika. 

          • Google Moja Firma

            Wizytówka, która będzie Ci potrzebna żeby w ogóle wyświetlać się w mapach Google. Nawet jeżeli nigdy nie korzystałeś z tego narzędzia to z pewnością sam szukasz firm właśnie w tej sposób. Co zawiera wizytówka w Google Moja Firma? Dzięki wizytówce Google potencjalni klienci mogą zobaczyć zdjęcia, nazwę firmy, telefon, lokalizację, ale także wystawić opinię czy zobaczyć oferowane przez ciebie usługi/produkty. 

          • Strona internetowa

            Jeżeli sama wizytówka nie jest dla Ciebie wystarczająca, możesz zainwestować także w profesjonalną stronę internetową, która będzie zoptymalizowana pod kątem SEO i responsywna. Z całą pewnością Twoja firma będzie lepiej odbierana przez klientów, bardziej profesjonalnie i rzetelnie. Na takiej stronie nie trzeba dużo, jednak trzeba zadbać o dobry link building, mapę strony i jej strukturę. Jakie zakładki są obowiązkowe?

            • Strona główna, która będzie drzwiami do Twojej firmy.
            • O nas – daj się poznać klientom, opowiedz o swojej historii, osiągnięciach.
            • Usługi/Cennik – umieszczając zakres usług oferowanych przez firmę dodaj także cennik, tak żeby klient mógł go w łatwy sposób znaleźć. 
            • Kontakt.

          Porozmawiajmy.

          Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


            Pozycjonowanie stron typu one page

            Strony one page są stronami internetowymi, które nie posiadają innych podstron. Wszystkie najważniejsze informacje zawarte są w obrębie jednej strony HTML, a aby je znaleźć użytkownik zjeżdżając w dół, odkrywa nowe sekcje tematyczne. Takie strony www często wykorzystywane są przez freelancerów, jako CV czy także jako platforma do sprzedaży ebooków i kursów od twórców internetowych. 

            Jak wygląda pozycjonowanie strony one page?

            Pozycjonowanie stron internetowych one page jest nieco trudniejsze, ale dla nas nie ma rzeczy niemożliwych! Na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę podczas pozycjonowania stron one page?

            • Adres URL – pasujący do tego co chcesz przedstawić na stronie, najlepiej jakby posiadał słowo kluczowe, roboty wtedy lepiej powiązują go z Twoją stroną. W przypadku adresów url prowadzących do sprzedaży e-booków wykorzystuje się imię i nazwisko twórcy.
            • Słowa kluczowe. Mało rozbudowana strona internetowa pozwala na użycie mniejszej ilości słów. Spośród słów kluczowych wyodrębnij te, które są dla twojej branży najistotniejsze.
            • Metadane jak meta title i meta description. Element wyświetlający się tylko w przeglądarce niewidoczny dla użytkowników na stronie internetowej to meta title, czyli nagłówek oraz meta description, czyli opis. Te dwie rzeczy są istotne z punktu widzenia pozycjonowania stron w Google, ponieważ pomagają zindeksować robotom co znajduje się na stronie. Umieść tam ważne dla Ciebie słowa kluczowe, żeby lepiej wyświetlać się w wyszukiwarce Google.
            • Kotwice zamiast menu. Używanie kotwic na takich stronach jest dobrą praktyką UX (User Experience). Dzięki niej możemy poukładać treść, stworzyć odpowiednie sekcje ze słowami kluczowymi, ale także spowoduje to, że strona będzie przyjazna użytkownikom w nawigacji. 
            • Wiele nagłówków H1 przypisanych do osobnych sekcji. Mimo, że dobrą praktyką jest hierarchia tekstu, to w przypadku one page możemy użyć wielu nagłówków H1, wystarczy odpowiednio podzielić sekcje i rozmieścić treść. 
            • Treści zoptymalizowane pod kątem SEO. Tworząc treść uwzględniając pozycjonowanie stron oprócz tego, że należy pisać językiem korzyści i odpowiedzieć na pytanie wchodzących, trzeba je także zoptymalizować pod kątem SEO. Co to oznacza? Używać odpowiednich fraz kluczowych dla twojej branży, zastosować przyciski CTA (Call to action), opisać odpowiednio grafikę i zastosować materiały audiowizualne. 
            • Opisanie grafiki to przede wszystkim jej opis alt, który powinien zawierać słowa kluczowe. Oprócz tego należy je skompresować i dobrać odpowiedni rozmiar, a sam opis grafiki nasycić w słowa kluczowe wraz z opisem co na niej się znajduje. 
            • Responsywność strony, dzięki temu będzie ona dobrze wyświetlała się na urządzeniach mobilnych.
            • Jak już jesteśmy przy responsywności ważne jest także sprawdzenie funkcjonalności na różnych przeglądarkach i urządzeniach. Sprawdź czy dobrze się wszystko wyświetla i czy jest klikalne, a jeśli masz na swojej stronie formularz, to czy użytkownik może z łatwością go wypełnić i wysłać. 
            • Warto zadbać także o czas ładowania się strony, aby nie trwało to wieczność. Długo ładująca się strona skutecznie odstrasza potencjalnych klientów, powodując, że wychodzą z niej i idą do konkurencji. 
            • Link building na takich stronach należy prowadzić ostrożnie, dobierając strony do linkowania wychodzącego należy używać tylko tych stron, które posiadają wysokie zaufanie i pozycję w Google, aby nie zaszkodzić.

            Jakie są wady i zalety strony one page?

            Zdecydowanie przeważającą zaletą tego typu stron internetowych jest ich wygląd. Dzięki temu, że wszystko jest na jednej stronie można stworzyć ciekawą ścieżkę dla użytkownika, który coraz to niżej odkrywa nowe sekcje tematycznie, dowiadując się nowych rzeczy o samym twórcy. Mając tylko jedną stronę łatwo zadbać o jej responsywność i funkcjonalność wszystkich znajdujących się tam elementów. Strony one page zawierają mniej połączeń niż rozbudowane strony internetowe, dlatego łatwiej jest o ich poprawne działanie, mamy wystarczająco czasu, aby wszystko sprawdzić i uruchomić. W przypadku bardziej rozbudowanych stron łatwo jest o przeoczenie elementu, który miał być klikalny. Zostając przy temacie elementów znajdujących się na stronie, warto dodać, że dzięki mniejszej ich ilości strona internetowa szybciej się ładuje, a jak wiadomo z raportu Digital 2022 tendencje wzrostową ma przeglądanie internetu na urządzeniach mobilnych. Strona one page w tym przypadku przeważa nad tymi rozbudowanymi, ponieważ użytkownik nie musi szukać odpowiedniej zakładki. Wystarczy, że w lupce wpisze interesujące go hasło i przejdzie do odpowiedniej sekcji strony.

            Pozycjonowanie jak wyżej pisaliśmy to szereg działań, które umożliwiają wspinanie się po drabinie widoczności w Google. Strony one page pomimo licznych zalet, posiadają także wady, które mogą Was rozczarować. Strony one page można pozycjonować na małą liczbę fraz i do tego ściśle ze sobą związanych. Do dyspozycji mamy tylko jeden odnośnik do link buildingu, więc i tutaj nie zdziałamy za dużo w pozyskiwaniu linków zewnętrznych. Jak wiecie, content marketing jest nieodłączną częścią pozycjonowania, ale w przypadku stron one page założenie bloga mija się z celem. Roboty Google indeksując strony zwracają uwagę także na jej aktualność, a tutaj nie będzie co aktualizować czy rozbudowywać.

            Porozmawiajmy.

            Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


              Algorytm Google

              Każdy algorytm Google odpowiada za inną część ale wspólnie wpływają na pozycjonowanie stron internetowych. Przybliżmy więc wam, jaki algorytm za co dokładnie odpowiada.

              PageRank

              Aktualizacja: 1998 r. / 2016 r.

              PageRank (ranking strony w wyszukiwarce Google) to algorytm, który wykorzystywany był do oceniania jakości stron www. Stronie przypisywało się ocenę w skali od 1 do 10. Im wyższa ocena, tym strona uzyskiwała wysokie pozycje w Google. To co wpływało na ocenę to linki pozyskane jak i te o wysokim współczynniku np. z Wikipedii lub gov.pl. W tym okresie powstały też liczne farmy linków, strony nie były jakościowe, a treści tworzone były w celu zdobycia jak najwyższej oceny w PageRank i prześcignięcia konkurencji. W konsekwencji spowodowało to, że bardzo łatwo można było manipulować tym algorytmem, aż do 2016 roku, gdzie narzędzie do jego sprawdzania, całkowicie zostało usunięte z Google. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że wyłączone zostało z użytku Google. Przecież w końcu Google nadal wykorzystuje ten algorytm, w zaktualizowanej wersji, bo jak sami wiemy, moc linków dalej jest widoczna podczas pozycjonowania stron internetowych.

              Google Panda / Panda

              Aktualizacja: 2011 r.

              Algorytm Panda odpowiada za wyświetlanie jakościowych stron, które zawierają wartościowy content dla użytkownika. Gdy algorytm Panda wszedł w życie farmy treści, strony z krótką, przesyconą słowami kluczowymi i zduplikowaną treścią straciły mocno na jakości i nie pozycjonowały się już tak wysoko w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu firmy, które umieszczały oryginalne, nieprzekopiowane treści, zyskały w punktacji i zaczęły mieć przewagę nad niewartościowymi stronami.

              Page Layout Algorithm

              Aktualizacja: 2012 r.

              Algorytm Page Layout kontroluje ilość oraz rozmieszczenie reklam na stronie. Głównie dotyczy obszaru górnej części strony (above the fold), którą widzimy po jej otwarciu. Strony internetowe, które umieszczały dużo reklam tak, że użytkownik aby dotrzeć do treści docelowej musiał je przewijać, traktowane były jako niezgodne z wymogami Google i obniżały pozycję w wynikach wyszukiwania.

              Google Penguin / Pingwin

              Aktualizacja: 2012 r.

              Algorytm Pingwin odpowiada za linki prowadzące do stron i obniża wartość tych witryn, które mają podejrzany profil linków

              Google Pirate / Pirat

              Aktualizacja: 2012 r.

              Kradzież twórczości innych, nielegalne pobieranie muzyki, filmów, gier czy oprogramowań, w końcu miał swój koniec w 2012 r. Aktualizacja Pirat doprowadziła do tego, że firmy, które naruszały prawa autorskie straciły swoją pozycję. Skargę o naruszeniu praw autorskich można złożyć wypełniając formularz.

              Pozycjonowanie stron
              Formularz usuwanie treści z Google

              Exact Match Domain Update / Dokładne dopasowanie

              Aktualizacja: 2012 r.

              Aktualizacja algorytmu EMD sprawiła, że domeny z dokładnym dopasowaniem do szukanej frazy, ale posiadającym niską jakość, spadały ze swojej pozycji wyszukiwania. Od tej pory Google sprawdza czy pozycjonowanie stron odbywa się zgodnie z zasadami, czy nazwa domeny pasuje do nazwy firmy oraz czy nie została wykupiona tylko po to, aby na konkretną frazę zajmować wysokie miejsca.

              Phantom

              Aktualizacja: 2013 r.

              Nazwa Phantom oznacza ducha, zjawę, widmo. Nazwa aktualizacji algorytmu wzięła się z tego, że Google nigdy oficjalnie nie potwierdził, że wypuścił jakąś aktualizację wyszukiwarki. Jednakże wiele stron zanotowało w tamtym czasie spadki w ruchu organicznym. Mówi się, że aktualizacja dotknęła stron, które:

              • miały ryzykowny profil linków,
              • kopiowały treści.

              Payday Loan 

              Aktualizacja: 2013 r.

              Nieuczciwe praktyki Grey i Black Hat SEO w 2013 r. miały swój koniec. Coraz większa ilość spamu, które zawierały strony wysoko pozycjonowane, głównie te z sektora finansowego jak chwilówki i pożyczki, ale także te o tematyce pornograficznej spadły w szybkim tempie w wynikach wyszukiwania.

              Google Hummingbird / Koliber

              Aktualizacja: 2013 r.

              Zadaniem algorytmu Kolibra jest jeszcze lepsze dopasowanie wyników wyszukiwania do intencji użytkownika. Google stara się zrozumieć naszą intencję, chce poznać czego oczekujemy znaleźć po wpisaniu danego zapytania. Dzięki temu strony, które odpowiadają na nasze zapytanie (a nie posiadają słowa kluczowego w dokładnym dopasowaniu) mogą wyżej pojawić się w wynikach wyszukiwania. Po wdrożeniu aktualizacji straciły wszystkie strony internetowe, które w swoich treściach nie stosowały naturalnego języka, tylko keyword stuffing.

              Google Pigeon / Gołąb

              Aktualizacja: 2014 r.

              Algorytm Gołąb pozwala powiązać naszą lokalizację z usługami/firmami lokalnymi. Po wprowadzeniu aktualizacji zyskały firmy, które posiadały wizytówkę Google Moja Firma, dobre pozycjonowanie strony i pozycjonowanie lokalne. Dzięki temu Google jeszcze precyzyjniej dociera do nas z odpowiedzią na zadane przez nas zapytanie.

              Mobilegeddon

              Aktualizacja: 2015 r.

              Coraz więcej użytkowników zaczęło przeglądać internet na swoim smartfonie, co po części wymusiło na właścicielach dostosowanie swoich stron internetowych do małych wyświetlaczy smartfonów. Aktualizacja ta nie wpłynęła na wyniki wyszukiwań na komputerach, jednak w przypadku pozostałych urządzeń wyżej w wynikach plasowały się te strony, które były dopasowanie do różnej wielkości wyświetlaczy.

              RankBrain

              Google Possum / Opos

              Aktualizacja: 2016 r.

              Aktualizacja, która pomogła wzbić się w wynikach wyszukiwania lokalnym firmom. Algorytm Opos uzależnia wyniki wyszukiwania od fizycznej lokalizacji użytkownika.

              Google Intrusive Interstitials Mobile Penatly

              Aktualizacja: 2017 r.


              Aktualizacja w 2017 r. wprowadziła kary dla serwisów utrudniających dostęp do treści przez stosowanie pełnowymiarowych reklam. Oczywiście stosowanie reklam było możliwe, ale tych preferowanych przez Google czyli np. informacja o plikach cookies, ograniczenia wiekowe dot. treści dla nieletnich.

              Medical Update

              Aktualizacja: 2018 r.

              Algorytm, który poruszył internet. W 2018 r. Google postanowiło rozprawić się ze stronami, których poruszane tematy dotyczą zdrowia i finansów przedstawiające nieprawidłowe lub wprowadzające w błąd informacje, które mogłyby zaszkodzić zdrowiu psychicznemu lub fizycznemu użytkowników. Do stron, które najbardziej zauważyły spadki to m.in.:

              • strony oferujące porady zdrowotne, finansowe, poradniki rodzicielskie,

              • strony, na których dochodzi do transakcji,

              • strony, które gromadzą dane osobiste.

              Google nazywa takie strony Your Money Your Life.

              Pozycjonowanie stron
              Algorytm Google: Hierarchia aktualizacji na osi czasu

              Audyt SEO

              Na pozycję naszej strony internetowej wpływa ok. 200 czynników rankingowych, które codziennie sprawdzane są przez roboty Google. Poza tym algorytm Google nieustannie się zmienia, a nasza strona aby nie pozostawać w tyle powinna razem z nim. Kompleksowa ocena działań audytu SEO pozwoli zobaczyć jakie działania należy wdrożyć, a jakie zaprzestać aby skutecznie wspiąć się na szczyt wyszukiwarki Google. Sam audyt możemy określić jako dokument, który zawiera informacje dotyczące wszystkich błędów optymalizacji wraz z sugerowanymi poprawkami. 

              Co możemy znaleźć w tym dokumencie?

              • Odpowiednie tytuły oraz opisy stron i podstron,
              • odpowiednie rozmieszczenie nagłówków,
              • badanie szybkości ładowania się serwisu,
              • przygotowanie wytycznych pod roboty Google,
              • ustawienie adresów kanonicznych,
              • odpowiednie wykorzystanie filtrów produktowych,
              • odpowiednio podzielone kategorie produktowe,
              • sprawdzenie adresów URL,
              • błędy w linkowaniu wewnętrznym,
              • duplikację treści, kanibalizacja treści.

              Etap 1 Analiza branży

              Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek audytu należy przebrnąć przez analizę branży. Dzięki temu poznamy naszą grupę docelową, klienta oraz jego potrzeby, co przyczyni się do powstania jego profilu. W końcu tworząc sklep internetowy czy stronę dbamy o to, aby to klienci mogli swobodnie się po nim poruszać, bo wszystko co się na nich znajduje jest przeznaczone właśnie do konsumpcji przez użytkowników (więcej o tworzeniu profili klientów przeczytasz tutaj).

              Etap 2 Analiza konkurencji

              Konkurencja pomimo, że walczymy o jak najwyższą pozycję jest źródłem dużej ilości informacji. Dzięki sumiennej analizie i dostępnym narzędziom możemy dowiedzieć się o naszej konkurencji, na jakie słowa kluczowe się pozycjonują, skąd pozyskują linki i inne istotne kwestie.

              Etap 3 Analiza słów kluczowych 

              Tak jak mogliście się dowiedzieć z tego wpisu słowa kluczowe to proces niezwykle czasochłonny, ale odpowiednio dobrane są kluczem do sukcesu pozycjonowania.

              Etap 4 Audyt strony internetowej lub sklepu internetowego

              Kiedy już przeprowadziliśmy kompleksowy audyt zewnętrznych czynników czas przejść do tych wewnętrznych. Podczas audytu strony internetowej sprawdzany są takie rzeczy jak: 

              • analiza czynników rankingowych,
              • dostępność dla użytkowników i robotów Google,
              • poprawność kodu strony,
              • szybkość ładowania strony internetowej,
              • poprawność ścieżki konwersji,
              • błędy,
              • metadane,
              • link building.

              Etap 5 Audyt treści na stronie

              Aby zapobiegać duplikacji treści oraz tego, że kilka podstron będzie pozycjonowane na te same frazy, należy przeprowadzić audyt treści, który ma za zadanie odszukać i wskazać błędnie zaprojektowanie witryny. Uwzględniane są tutaj treści już powstałe jak i te, które mają być opublikowane. Sprawdza się je pod kątem zgodności z SEO, słów kluczowych, a także merytoryki. W skład treści wchodzą także wszystkie materiały graficzne i audiowizualne. Dobrze przygotowany materiał powinien być odpowiednio opisany, a także konwertowany, aby strona nie ładowała się długo. Pamiętajcie także o tym, że takie materiały różnie wyświetlają się na komputerach, tabletach czy właśnie smartfonach. Strona powinna być dostosowana do tych urządzeń, a treść atrakcyjnie przedstawiona z uwzględnieniem ogólnych zasad pisowni tj. hierarchia nagłówków, wypunktowania itp.

              Etap 6 Strategia pozycjonowania strony w Google

              Kiedy wszystkie pozostałe pięć etapów jest już za nami czas przejść do omawiania strategii pozycjonowania strony internetowej.

              1. Przypisz wybrane słowa kluczowe do konkretnych podstron, dzięki temu unikniesz sytuacji, gdzie wiele stron będzie pozycjonowana na to samo słowo kluczowe.
              2. Plan treści strony internetowej. Jeżeli jesteś firmą, która nie ma za wiele podstron albo nie prowadzi bloga firmowego to należy ustalić hierarchię słów kluczowych i wykorzystać te, które najbardziej sprawdzą się w Twoim przypadku. Najczęściej agencje rekomendują uruchomienie bloga i regularne publikowanie treści, niektóre z nich nawet oferują ich tworzenie. Ale to już osobny temat. 
              3. Link Building. Etap pozyskiwania linków możemy powiązać z etapem analizy konkurencji, z której dowiedzieliśmy się z jakich stron pozyskują linki, a także na jakich stronach je umieszczają. Mówiąc o linkowaniu należy także uwzględnić linkowanie wewnętrzne, które jest ważne. Dzięki zastosowaniu linków w obrębie naszej strony internetowej umacniamy jej strukturę, a także ulepszamy naszą nawigację dla użytkowników i robotów Google.
              4. Wdrożenie wskazówek z raportu SEO tych technicznych jak i tekstowych, aby strona www była lepiej oceniana przez algorytm. 
              5. Analiza pozycji strony w wynikach wyszukiwania to ciągła analiza i ocena dalszych działań. Korzystanie z bezpłatnych jak i płatnych narzędzi pozwala kierować działania SEO tak aby skutecznie pozycjonować stronę internetową.
              6. Marketing online – czyli miejsca, gdzie powinieneś być obecny, aby jeszcze bardziej uskutecznić działania. Takimi miejscami są social media, z których codziennie korzyta większość Polaków. To tam odnajdują firmy, sprawdzają informacje, a także podejmują próbę kontaktu. Dzięki nim możesz pozyskać linki, oczywiście są one nofollow, ale mimo to wpływają korzystnie na wiarygodność.

              Porozmawiajmy.

              Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


                Najczęstsze błędy w SEO, które zmniejszają skuteczność wdrażanych działań

                Błąd 1 Zbyt szybkie rezygnowanie z pozycjonowania stron www

                Pamiętasz jak pisaliśmy, że pozycjonowanie strony to maraton? Efekty pozycjonowania strony zobaczysz dopiero po pewnym czasie, nie obiecujemy ich za tydzień czy dwa tygodnie. Jest to złożony i długotrwały proces, na którego efekty trzeba będzie poczekać. Jednakże, uwierz nam na słowo, że czas poświęcony i pieniądze zainwestowane w proces pozycjonowania opłacą się i zwrócą nakłady. Należy pamiętać, że podejmowane działania nigdy się nie kończą, nawet jeśli będziemy zadowoleni z efektów pracy agencji SEO. Na samym początku działania podejmowane są z przytupem, aby rozpędzić stronę internetową, dużo rzeczy należy dopiero wdrożyć, inne poprawić. Wszystko uwarunkowane jest kondycją strony przed pozycjonowaniem. Gdy jednak efekty są zadowalające, nie należy osiąść na laurach, bowiem szybko możemy stracić wypracowaną pozycję. Wtedy przychodzi moment aktualizacji treści, dodawania nowych czy także poprawy jakości strony. 

                Błąd 2 Błędy podczas planowania strategi pozycjonowania stron

                Strategia pozycjonowania to plan, przy którym większość czasu należy poświęcić na poznanie naszego otoczenia bliższego jak i dalszego, aby dowiedzieć się jakie działania będą efektywne.

                • Poznaj swoją grupę docelową, ich potrzeby, czego szukają i jak wyglądają ich zachowania. Dzięki temu będziemy w stanie tak zaplanować treści aby rozwiązać ich problem i zachęcić do kupna potencjalnych klientów.
                • Zobacz jak radzi sobie konkurencja, na jakie słowa kluczowe się pozycjonuje, dzięki temu możesz poznać wszystkie inne frazy, o których nie wiedziałeś, a są związane z Twoją branżą.
                • Niewystarczająca ilość słów kluczowych to kolejny błąd podczas procesu planowania strategii pozycjonowania stron www. Te słowa, które myślisz, że idealnie pasują do Twojej branży, mogą okazać się niewystarczające. Pamiętaj, że użytkownicy szukają pod różnymi frazami, używają także wyrażeń long tail.  Aby uskutecznić ich wybór możesz skorzystać z darmowych generatorów słów kluczowych, które pomagają znaleźć powiązane frazy.
                • Zła struktura strony, która jest nieprzyjazna robotom Google, a także brak odpowiednich podstron. Chcąc pojawiać się w Google trzeba na każdą frazę kluczową mieć podstronę, która będzie z nią związana. Jeżeli potencjalny klient będzie szukał sklepu zoologicznego z karmą dla kotów, to potrzebujesz takiej strony na tę konkretną frazę. 

                Błąd 3 związany jest z błędami treści na stronie internetowej. 

                Roboty Google nieustannie „czytają” treści na naszych stronach internetowych, sprawdzając je pod kątem wymagań (o których piszemy w dziale o robotach Google), a następnie linkują naszą stronę w wyszukiwarce. Niestety nie każda strona jest przystosowana do tej czynności, dlatego jest stale niewidoczna. Algorytm sprawdza czy pozycjonowane strony są przyjazna dla użytkownika, czy wyczerpują temat związany z wpisywanym słowem kluczowym, a następnie plasuje je w odpowiednie miejsce w wyszukiwarce Google. Ponadto błędem treści nazywamy również:

                • Nieodpowiedni tytuł strony internetowej, który pokazuje co znajdziemy w treści. Pozycjonowanie strony internetowej to szereg czynności, które muszą ze sobą współpracować i wzajemnie się dopełniać. Chcąc wypozycjonować stronę należy słowo kluczowe umieścić w tytule strony internetowej (meta title), gdyż jest to kluczowy czynnik rankingowy Google. Tytuł każdego z naszych adresów URL powinien odzwierciedlać treść jaką znajdziemy na stronie www. Podczas tworzenia title należy używać właściwych słów kluczowych na odpowiednich podstronach. Do puli czego nie używać należy dodać: duplikowanie tytułów, używanie tych samych słów kluczowych w tytułach różnych adresów URL.
                • Kanibalizacja słów kluczowych pojawia się w momencie, gdy wiele stron www pozycjonujemy na te same frazy kluczowe. Jaki tu jest problem? Jednego dnia po wpisaniu interesującej nas frazy roboty Google wypozycjonują stronę A, a drugiego dnia stronę B. Przyczyną powstania kanibalizacji treści są błędy na poziomie budowy i pozycjonowania strony internetowej. Do najczęstszych błędów możemy wymienić m.in. duplikowanie treści, niewystarczająca liczba kategorii czy tagów, optymalizowanie kilku podstron na identyczne słowa kluczowe.
                • Duplikacja treści, którą często możemy spotkać w przypadku sklepów internetowych, które powielają opisy swoich produktów.
                  • duplikacja wewnętrzna, gdzie tworzysz opis np. produktu i przeklejasz go do pozostałych.
                  • duplikacja zewnętrzna, gdzie kopiujesz opis produktu ze strony producenta i wklejasz do swoich produktów.

                Taka taktyka tylko zaszkodzi twojemu SEO, aby nie duplikować chamsko treści, zmień je. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdzie kilka produktów z tym samym opisem będzie rywalizować o pozycję w Google.

                • Nieodpowiednia struktura treści. Pod hasłem nieodpowiedniej struktury treści mamy na myśli nieumiejętne używanie nagłówków, które są kluczowe podczas pozycjonowania strony. 
                • Brak linkowania wewnętrznego (ang. internal linking). Linki w obrębie strony www, które ułatwiają użytkownikom jak i robotom znalezienie innych podstron. 
                • Nieinteresująca treść dla użytkownika. Jeżeli algorytm Google wskaże Twoją stronę i użytkownik nie znajdzie na niej odpowiedzi na wpisaną wcześniej do wyszukiwarki frazę, nawigacja będzie dla niego nieintuicyjna, natychmiast ją opuści. To będzie wystarczający znak dla Google, że Twoja strona nie jest atrakcyjna i przyjazna. Tym samym sposobem stracisz pozycję.
                • Treść niskiej jakości, które nie tylko są napisane niedbale np. z błędami ortograficznymi, brak zachowania hierarchii nagłówków, ale także:
                  • treści zapychacze, które ogólnikowo odpowiadają na pytanie lub nie są wartościowe dla użytkownika. Roboty Google wyłapują ruch jaki jest na stronie i odnotowują, że ta strona zawiera treść niskiej jakości i nie będzie go wysoko indeksować.
                  • brak optymalizacji treści czyli właśnie błędne lub brak akapitów, punktorów, podziałów, podpisów zdjęć i innych.
                • Brak aktualizacji treści, która jest czynnikiem rankingowym. Aby strona nie została uznana za “martwą” tylko taką na której ciągle aktualizowane są i dodawane treści najlepiej: w przypadku sklepu internetowego aktualizować i rozbudowywać opisy produktów, a w przypadku zwykłej strony założyć bloga i systematycznie dodawać treści. Oprócz tego polecamy założyć podstronę FAQ, którą świetnie pozycjonuje się na long tail.

                Błąd 4 Nieprzystosowanie strony www do urządzeń mobilnych...

                …z których korzysta 92% użytkowników telefonów! Coraz więcej widzimy, że społeczeństwo wyszukuje interesujące ich oferty na smartfonie. Jeżeli Twoja strona nie będzie przystosowana do małych ekranów to i tak szukający ją zamknie i sprawdzi kolejny link proponowany przez Google.

                Pozycjonowanie stron
                Źródło: https://www.hootsuite.com/resources/digital-trends

                Błąd 5 Nieprawidłowy link building

                O tym jak ważne jest dobre linkowanie pisaliśmy wyżej. Ale i tutaj znajdą się błędy popełniane przez właścicieli stron internetowych. Jednym z powodów dla którego twoja strona nad nie znajduje się w TOP10 może być pozyskiwanie linków z niewłaściwych stron www. Takimi niewłaściwymi stronami jest niedopasowanie tematyczno-branżowe serwisów, które nijak mają się z Twoją branżą, a jednak jest istotne w indeksowaniu.

                Jakość > ilość

                To co zmniejsza wartość pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania to powielanie dobrych linków i nie używanie linków nofollow. Błędnym przekonaniem jest, gdy zbyt dużo umieścimy linków dofollow, nasza strona uzyska wyższą pozycję w Google, ponieważ strony będą przekazywały nam „moc”. Roboty Google indeksując stronę internetową biorą pod uwagę jej całokształt. 

                Błędem w linkowaniu wewnętrznym jest nieumiejętne używanie ich do nawigacji. Z nawigacji korzystają nie tylko użytkownicy ale także roboty Google i na ich podstawie oceniają stronę. Dobre linkowanie wewnątrz strony to przede wszystkim odpowiednia nawigacja, połączenia między kategoriami produktów czy usług, a także menu w stopce.

                Błąd 6 Pozycjonowanie okazyjne

                Kiedy przejdziemy cały proces pozycjonowania zalecaną praktyką jest podtrzymanie nawyków aktualizacji treści, a nie pozycjonowanie okazyjne. Nawet jeśli nasza branża charakteryzuje się sezonowością, to w pozostałe miesiące, które charakteryzują się mniejszym zainteresowaniem należy przygotowywać ją pod gorący czas klientów, a także nieustannie nad nią pracować. Czy to dodawać nowe treści, aktualizować stare wpisy. Dzięki temu mamy pewność, że nie zostaniemy zepchnięci na na dół w pozycji wyszukiwarki internetowej.

                Błąd 7 Zablokowanie robotów Google

                • Tag noindex

                  Do błędów w pozycjonowaniu zalicza się także zablokowanie robotów Google czy wyszukiwarek, które są istotne dla SEO..ale także ich niezablokowanie na stronach, które nie mają żadnej wartości np. regulaminy czy polityka prywatności. Te strony z reguły zawierają podobne treści co każda inna strona w regulaminem, nie zawierają słów kluczowych ani nie są pozycjonowane na żadną frazę. Kiedy mamy do czynienia z taką stroną należy zablokować ją, aby roboty nie brały jej pod uwagę przy pomocy tagu noindex. Zdarzają się jednak takie sytuacje, gdzie na etapie tworzenia strony nie został usunięty tag noindex, a strona jest już uruchomiona i nie przynosi konwersji. Jeżeli nasze działania SEO nie przynoszą żadnych rezultatów, warto przyjrzeć się budowie strony, czy webmaster przypadkiem nie zapomniał usunąć tego tagu. 

                • Plik robots.txt

                  “Plik robots.txt zawiera co najmniej 1 regułę. Każda reguła blokuje lub umożliwia dostęp określonego robota do wskazanego pliku w domenie lub subdomenie, w której jest przechowywany plik robots.txt. Domyślnie wszystkie pliki mogą być skanowane, o ile nie określisz inaczej w pliku robots.txt.” – LINK 

                  Co to oznacza w praktyce? Plik robots.txt zawiera wytyczne dla robotów odwiedzających naszą stronę wskazując, na które strony mogą wejść, a na które nie. Roboty odwiedzają naszą stronę kilka-kilkadziesiąt razy w miesiącu otwierając każdorazowo ten plik, aby sprawdzić czy nic w wytycznych się nie zmieniło.

                Błąd 8 Zalogowani użytkownicy

                Posiadając stronę czy sklep internetowy możemy spotkać się z treścią tylko i wyłącznie dla zalogowanych użytkowników. Jest to praktyka niesprzyjająca pozycjonowaniu stron, ponieważ hasła ustalane na stronie www uniemożliwiają pracę robotów indeksujących. Jeżeli chcemy osiągnąć skuteczne pozycjonowanie stron należy wszystkie treści przenieść w ogólnodostępne miejsce.

                Błąd 9 Linki nofollow

                Wcześniej pisaliśmy o tym aby linki ze strony o niskiej mocy oznaczać jako te nofollow, to w przypadku linkowania wewnętrznego może okazać się mylne. Łatwa nawigacja pomiędzy tekstami, a podstronami wymaga używania linków dofollow, które sprawią, że serwis będzie łatwiej się pozycjonował.

                Błąd 10 Błędy 404, 301, 302

                Nieumiejętne przekierowywanie może bardzo zaszkodzić SEO, dzięki temu, że odpowiednio ich używamy użytkownicy i roboty mogą przejść do odpowiedniej strony. Usunięcie podstrony czy przebudowa obecnej powinna być odpowiednio komunikowana, aby po pierwsze nie tracić mocy strony, a po drugie nie usunąć jej z indeksowania, a także zminimalizować wskaźnik odrzuceń.

                • Przekierowanie 301 oznajmia, że strona została przeniesiona na stałe na nowy adres URL, a starą należy usunąć z indeksu.
                • Przekierowanie 302 oznajmia, że strona przeniesiona jest tymczasowo, dlatego nie należy jej usuwać z indeksu
                • Błąd 404 to odpowiedź serwera na żądanie pokazująca nam, że pod danym adresem URL strona nie istnieje.

                Błąd 11 Zapomnienie o optymalizacji SEO

                Optymalizacja techniczna jest jednym z etapów audytu, który pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony. Zaczynając od kodu html – powinien być od prosty, krótki i uwzględniać najnowsze komendy. Te działanie pozwoli łatwo pozycjonować stronę, ponieważ roboty Google lepiej go zrozumieją. Oprócz tego warto także uporządkować pliki multimedialne tj. dodać opisy alt ze słowem kluczowym i skompresować, aby roboty mogły je zauważyć.

                White/Black hat SEO

                Jeżeli wiesz już czym jest pozycjonowanie oraz jak się je wykonuje czas przejść do wytłumaczenie dwóch zagadnień związanych ze sposobem pozycjonowania, są to White Hat SEO oraz Black Hat SEO. Zacznijmy od pierwszego, czyli White Hat SEO. Dosłownie tłumacząc oznacza działania wykonywane „w białych kapeluszach” czyli takie, które są zgodne z wytycznymi Google, nie łamią praw, są etyczne i uczciwe. Polegają na zapewnieniu wartościowej treści użytkownikom odpowiednio dopasowanych do zadanego przez niego pytania. Jakie działania wchodzą w skład White Hat SEO?

                • Optymalizacja stron internetowych oraz treści na nich,
                • content marketing,
                • link Building,
                • poprawa kodu HTML usprawniająca szybkość ładowania się strony,
                • czynności związane z off-site i on-site SEO,
                • responsywna/mobilna strona.

                Drugi rodzaj, Black Hat SEO to działania niezgodne z wytycznymi Google, nieetyczne. Stosowanie ich może być niezwykle skutecznie, ale chwilowe. Za prowadzenie działań nieetycznych Google nakłada kary, które później ciężko odwrócić. Jakie działania wchodzą w skład Black Hat SEO?

                • Cloaking treści tj. dywersyfikacja treści witryny widocznej dla użytkowników i robotów. Prościej mówiąc roboty widzą inną, bardziej nasyconą treść na stronie, a inna wyświetlana jest użytkownikom. Dzięki temu możemy umieścić dużo słów kluczowych czy ukryte linki,
                • keyword stuffing to upychanie słów kluczowych, które posiadają wartość tylko i wyłącznie dla robotów,
                • wymiany linków – pozyskiwanie linków dzięki przeznaczonym do tego programów i niskojakościowych serwisów.
                • duplikacja treści, a także kradzież cudzych tekstów,
                • Ukryte przekierowania na odrębnie tematycznie strony.

                Kary nakładane przez Google

                Nieetyczne zagrywki na naszej stronie internetowej szybko wychwytywane są przez Google i skutkują nałożeniem bana lub filtra. Próby manipulowaniem algorytmem zawsze kończą się tak samo i nie są tego warte. Skutkiem nałożenia kary są rzadsze pojawienia się w wyszukiwarce internetowej, a w przypadku bana – możliwe i całkowite zniknięcie. Dlaczego ryzykujemy pozycjonując stronę internetową? Ponieważ w wielu przypadkach te nieetyczne praktyki działają natychmiast i potrafią wygenerować takie wyniki, że całkowicie zapominamy o możliwych konsekwencjach, w przeciwieństwie do wielomiesięcznych etycznych działań SEO. Jednakże niedozwolone pozycjonowanie strony i nałożenie filtra mogą być spowodowane przez nieznajomość wytycznych.

                Rodzaje kar - filtr i ban

                • Filtr Google – to łagodniejsza kara niż ban nakładana przez Google. Charakteryzuje ją to, że zauważamy spadek w pozycji wyszukiwania wpływający bezpośrednio na zmniejszenie organicznego ruchu na stronie. W zależności od rodzaju możemy wyróżnić:
                  • filtr ręczny to kara, która została przyznana przez przedstawiciela firmy Google z działu Search Quality Team. W przypadku ręcznego działania dokładnie wiemy, za co stronie został nałożony filtr i cierpi na tym jego pozycja. Dostajemy wiadomość od pracownika działu, a także powiadomienie na e-mailu. Dzięki temu wiemy co należy poprawić aby kara została cofnięta. Dodatkowo masz prawo wysłać wniosek o rozpatrzenie poprawek, które mogą skrócić czas wychodzenia z filtra,

                  • filtr algorytmiczny różni się od ręcznego tym, że przyczynę musimy znaleźć sami, a także nie możemy wysłać wniosku o rozpatrzenie poprawek. Dodatkowo algorytmy Google potrafią zmienić się kilkaset, a nawet kilka tysięcy razy wprowadzając drobne poprawki, o których Google nie informuje.

                Za co możemy otrzymać karę w postaci filtra?

                  • Nienaturalny profil linków czyli nagły wzrost dużej liczby linków, a także pozyskanie linków z serwisów niskiej jakości, brak balansu pomiędzy linkami dofollow i nofollow,
                  • niskiej jakości treści czyli duplikacja, kopiowanie,
                  • niezoptymalizowana strona zawierające liczne błędy 404, wczytująca się wolno, niedostosowaną do urządzeń mobilnych,
                  • przeoptymalizowanie strony,
                  • ukrywanie słów kluczowych w kodzie HTML,
                  • upychanie słów kluczowych,
                  • stosowanie SWL (system wymiany linków),
                  • naruszenie zasad bezpieczeństwa,
                  • naruszenie wytycznych dot. treści na stronie,
                  • spam,
                  • maskowanie grafik,
                  • strony Made For AdSense, które wabią użytkowników kluczem odpowiedzi na ich pytanie, a następnie wyświetlają im masę reklam niepowiązanych z frazą.

                 

                • Ban – surowszy rodzaj kary jaki możemy dostać jest ban, który skutkuje całkowitym usunięciem strony internetowej z wyników wyszukiwania, jednakże strona dalej istnieje. W przypadku bana dotyczy on wyłącznie treści publikowanej na stronie i kodu HTML.

                Za co możemy otrzymać karę w postaci bana?

                  • Doorway pages tzn. przekierowanie całej strony na inny adres URL. W praktyce wygląda to tak, że klikając w interesujący nas wynik wyszukiwania trafiamy na stronę o kompletnie innej tematyce niż szukaliśmy,
                  • automatyczna generowana nieunikalna treść,
                  • wyłudzanie pieniędzy,
                  • spam,
                  • wirusy na stronie internetowej,
                  • cloaking tj. wyświetlanie innej treści użytkownikom, a innej robotom,
                  • ukrywanie linków.

                Jak postępować gdy zorientujemy się, że została nałożona na nas kara?

                Kiedy zauważymy spadek wyników organicznych, a nawet brak możliwości odnalezienia się w wynikach wyszukiwania. Sprawdź czy twoja strona wyświetla się w Google na: site:adrestwojejdomeny.pl

                Wynik wyszukiwania w Google dla frazy site:nueko.com
                Wynik wyszukiwania w Google dla frazy site:nueko.com

                Jeżeli nie wyświetli się oznacza to, że został nałożony ban na stronę. W przypadku nałożonego filtra ręcznego, dokładnie wiemy za co został on nałożony i co należy poprawić, aby z niego wyjść. Może to potrwać kilka tygodni, a proces działania wygląda następująco:

                • Zaloguj się na swoje konto Google Search Console -> Bezpieczeństwo i ręczne działania -> Ręczne działania i tam znajdziesz przyczynę nałożenia filtra. 
                • Usuń błędy.
                • Wyślij wniosek o rozpatrzenie zmian do Google. Pamiętaj aby umieścić w nim opis sytuacji i wyjaśnienie jak doszło do powstania tego błędu lub błędów wraz z dowodami na ich usunięcie, a także deklarację etycznego postępowania w przyszłości.

                Ściągnięcie filtra algorytmicznego wymaga większej uwagi, najpierw trzeba ręcznie przejrzeć niedane aktualizacje i przyczynę nałożenia kary. Po usunięciu błędów trzeba poczekać na kolejną aktualizację algorytmu.

                Po zidentyfikowaniu i usunięciu błędów, które spowodowały nałożenie bana od Google wyślij wniosek jak w przypadku filtra ręcznego i poczekaj na weryfikację i odpowiedź. 

                Pozycjonowanie sklepów internetowych

                W pozycjonowaniu sklepu internetowego ważne jest przede wszystkim tworzenie unikalnych opisów produktów, a nie powielanie informacji od producenta, ponieważ to znacząco utrudni pozycjonowanie takiego sklepu. Duplikacja treści sprawi, że ciężko będzie osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarce. Poza tym pozycjonowanie sklepu jest zdecydowanie trudniejsze niż zwykłej strony internetowej ze względu na ilość dostępnych produktów i kategorii.

                Audyt sklepu internetowego - jak wygląda?

                Profesjonalna i dokładna analiza sklepu internetowego pozwoli zweryfikować zgodność jej elementów z czynnikami rankingowymi (które wymienione są wyżej w artykule), które bezpośrednio wpływają na wysoką pozycję strony. Zakres takiego audytu obejmuje sprawdzenie poprawności metadanych, wydajności sklepu, content marketing (objętość, unikatowość tekstu), link building, dostępność dla robotów Google, certyfikaty bezpieczeństwa, funkcjonalność strony jej responsywność itp.

                Aby pozytywnie przejść audyt należy także wybrać keywords dopasowane do e-commerce. Podczas wyboru należy uwzględnić intencje użytkowników, liczbę zapytań, a także konkurencyjność słów.

                Tak jak wyżej wspomnieliśmy content marketing jest kluczem do dobrego pozycjonowania sklepu internetowego, nie pozwala on na duplikację treści, dzięki temu łatwiej będzie nam zdobyć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

                Wyniki audytu pozwolą nam na precyzyjną optymalizację naszego e-commerce. Dowiemy się jakie zmiany powinniśmy wprowadzić z zakresu wyglądu, kodu czy treści. Wszystkie te zmiany pozwolą stworzyć serwis przyjazny konsumentom oraz lepiej widoczny przez roboty Google. 

                Jeśli:

                • Chcesz dotrzeć do nowych klientów,
                • Posiadasz duży procent porzuconych koszyków,
                • Chcesz zwiększyć wartość pozyskiwanej sprzedaży,
                • Chcesz rozwinąć swój sklep,
                • Chcesz mieć wejścia kończące się transakcją

                To znak, że pozycjonowanie e commerce jest właśnie dla Ciebie!

                Podsumowanie

                Pozycjonowanie stron internetowych to zadanie do którego trzeba się należycie przygotować. Dokładne przemyślenie strategii SEO i spójne działania doprowadzą nas do zadowalających efektów pozycjonowania. Głównie jest to poprawa widoczności w wyszukiwarce Google, dzięki której więcej potencjalnych klientów odwiedzi naszą witrynę! Po małej lekturze wiecie już czym charakteryzuje się pozycjonowanie, dlaczego ważne jest aby osiągać wysokie pozycje w Google, jakimi narzędziami prowadzi się działania SEO, ale także algorytmy Google, które trzeba mieć na uwadze pozycjonując stronę. Oprócz tego nie straszne są ci pojęcia takie jak działania off-site i on-site seo, a także sam proces audytu, który przeprowadzają agencje reklamowe. Jeżeli zdecydowałeś sam podjąć się zadania optymalizacji SEO tutaj znalazłeś większość rzeczy, na które należy zwrócić. 

                Porozmawiajmy.

                Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


                  Zdobądź nowych Klientów
                  w internecie.

                  Napisz do nas i uzyskaj darmową wycenę naszych usług. Mamy sprawdzone sposoby na zwiększenie widoczności i pozyskiwanie klientów w Google.

                  Dzięki współpracy z nami:

                  Pozyskasz nowych klientów w sieci

                  Szybciej rozwiniesz swoją firmę

                  Twoja firma znajdzie się w TOP 10 wyszukiwarki Google

                  Zadbasz o wizerunek swojej marki i zwiększysz jej rozpoznawalność

                  Zyskasz pewność, że klienci znajdą Twoją ofertę w internecie

                  Zwiększysz zyski ze sprzedaży online

                  Szybki kontakt:

                  Formularz kontaktowy: