Jak przenieść firmę do internetu?

Ponad 77% internautów dokonuje zakupów online, dlaczego więc nie przenieść firmy do internetu, gdzie tak naprawdę sklepy online w przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych są dostępne 24/7? Rynek e-commerce ma ogromny potencjał i nieustannie się rozwija, konsumenci z roku na rok coraz chętniej dokonują zakupów online. Jak przenieść firmę do internetu? Oto 7 kroków, które pomogą wprowadzić Twoją firmę w świat e-commerce.

Dlaczego strona internetowa jest tak istotna?

Zacznijmy od samego początku, czyli dlaczego należałoby zainteresować się opcją przeniesienia swojego biznesu do świata online? Wyobraźcie sobie ilu klientów tracicie w skali roku przez ignorowanie możliwości wejścia w ten rynek. Osoby, które do tej pory odwiedzały Was stacjonarnie, również szukają najatrakcyjniejszych dla siebie ofert w swoich wyszukiwarkach Google. Jeżeli znajdą najwygodniejszą dla siebie możliwość, to sfinalizują jej zakup w internecie, a nie u Was w sklepie stacjonarnym. Pewnie zastanawiacie się co tak naprawdę przeważa nad zakupami online, że są chętniej wybierane? Otóż według raportu „E-commerce w Polsce 2021” to co przeważa nad zakupami w sieci to fakt, że produkty/usługi są oferowane całodobowo, tanie oraz to jedna z najszybszych metod dokonywania zakupów. Dlaczego więc nie wyjść do swoich klientów i nie przenieść swojej firmy do internetu?

Najważniejsze zalety tej formy działalności:

  • oferowanie produktów lub usług 24h/7,
  • dostęp do nieograniczonego rynku,
  • większa rozpoznawalność firmy,
  • nieograniczona ilość produktów do zaoferowania,
  • potencjalny wzrost sprzedaży,
  • lepsza komunikacja miedzy firmą, a klientem,
  • niskie bariery wejścia.

Pamiętaj, że na swojej stronie nie musisz fizycznie sprzedawać produktów, idea jej założenia oparta jest na budowaniu rozpoznawalności marki oraz jej produktów/usług. Dzięki niej zdobywasz informacje o swoich klientach, wiesz czego potrzebują, co jest pożądane oraz jak wygląda ich ścieżka zakupowa. Informacje przekazywane w ten sposób mogą pomóc Ci wdrożyć poprawki do Twojego sklepu czy nawet i podejścia do klientów! Co oczywiście przełoży się na ich zadowolenie oraz fakt, że będą polecać Twoją firmę innym osobom, a Ty tym samym zdobędziesz nowych klientów.

Coraz więcej użytkowników, bo aż 76% dokonuje zakupów poprzez swój telefon komórkowy. Z tego względu projektując stronę www należy zoptymalizować ją także pod kątem korzystania z wersji mobilnej, tak aby móc generować jeszcze większy ruch na niej, a być może i zysk. W końcu, gdy witryna nie jest dostosowana do naszych urządzeń – po prostu z niej wychodzimy i szukamy innej, bardziej dostępnej i wygodniejszej w użytkowaniu, co dla nas oznacza, że klient ucieka do innych firm – naszej konkurencji.

Jak przenieść firmę do internetu? O czym należy pamiętać wchodząc w świat online?

Firmy już od dawna widzą jaki potencjał drzemie w działalności online, decydując się na ten krok z pewnością z czasem wypracujemy przewagę konkurencyjną, która przełoży się na zwiększoną sprzedaż oferowanych usług i produktów. Decydując się przenieść swoją firmę do internetu należy najpierw wybrać odpowiednią z dostępnych firm, która specjalizuje się w tworzeniu stron www lub spróbować samemu w darmowych kreatorach witryn.

Poprawnie skonstruowana, zachęcająca strona daje odpowiedź na trzy pytania:

  • Co oferuje firma? Jaką usługę lub produkt możemy kupić?
  • Dlaczego ma nas to zainteresować?
  • Co mamy dalej zrobić?

KROK 1 – Koncepcja strony internetowej

Zanim zaczniemy cokolwiek robić z naszą przyszłą stroną internetową należy obrać koncepcję co na niej powinno się znaleźć, czego będzie ona dotyczyła, czy będzie na niej sklep internetowy czy tylko informacje o naszej firmie/produktach/usługach. Jak wyobrażamy sobie naszą przyszłą stronę internetową? Oraz najważniejsze – cel, który będzie w stanie realizować. Możemy chcieć zwiększyć sprzedaż czy generować więcej zapytań, trzeba zastanowić się nad takim przeznaczeniem witryny, aby przyczyniał się do naszego zysku, a nie przenosić biznes tylko po to, by był. Odpowiednio wykonana strona staje się Twoim całodobowym sprzedawcą. Najlepiej w tym momencie wejść w buty naszego klienta, by była dla niego zdecydowanie intuicyjna i prosta w obsłudze. Nie ma co tworzyć stron z różnymi skomplikowanymi funkcjami, nawet jeśli wyglądają one spektakularnie – jeżeli strona nie będzie intuicyjna oraz łatwa w nawigacji to użytkownicy z niej uciekną, nikt nie będzie szukał i domyślał się, gdzie znajdzie zakładkę „kontakt” czy w jaki sposób sfinalizować zakup produktu bądź usługi.

Żeby wejść w buty klienta najlepiej stworzyć lub uaktualnić personę. Po co ją robimy? Co to persona? Już wyjaśniamy…

Persona to prototyp Twojego klienta, przedstawiciel Twojej grupy docelowej. Tworzysz ją po to, by wiedzieć czego oczekuje, czego szuka, jakie są jej problemy. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę potrzebną do stworzenia skutecznej strony www tj. słów kluczowych. W końcu żeby była ona skuteczna, powinna być zbudowana tak, jak oczekują tego klienci, a dzięki poznaniu słów kluczowych, jesteś w stanie na nie pozycjonować tak, aby to Twoja strona pokazywała im się w wyszukiwarkach.

Jak stworzyć personę? Najlepiej bazować na danych, które już mamy, nie wymyślać persony z głowy, bo może ona za bardzo być odrealniona od stanu faktycznego, przez co nie będzie skuteczna. W internecie można znaleźć wiele szablonów, lecz my polecamy odpowiedzieć na te pytania:

  • Styl życia – jakie ma wykształcenie, co lubi, co ją drażni, jakie marki lubi?
  • Co mówi i jak się zachowuje?
  • Co myśli i czuje?
  • Co widzi? – jakie trendy widzi w swoim otoczeniu, na jakie jest podatna?
  • Co myśli o nas (o naszej obecnej marce, usłudze)?
  • Co może wpłynąć na zainteresowania naszą nową usługą/produktem?
  • Co chce osiągnąć? Jej/Jego cele osobiste (biznesowe i emocjonalne) związane z usługą.
  • Jakie są nasze nowe usługi/produkty pozwalające realizować Jej/Jego cele?

Internet jest pełen szablonów oraz poradników jak stworzyć taką personę. Poniżej przedstawiamy gotowy szablon. Z jednej strony opisujemy jej cechy, a z drugiej skupiamy się na niej w odniesieniu do naszej firmy.” alt=”persona” />

KROK 2 – Wybór odpowiedniej firmy specjalizującej się w tworzeniu stron / przeniesienie swojego biznesu samodzielnie

Załóżmy, że wolicie postawić na zaufaną firmę, która specjalizuje się w tworzeniu stron internetowych. Przeszukaliście już cały internet, aby dobrać jak najlepszą ofertę i powoli omawiacie swoją wizję na przeniesienie biznesu. Pamiętajcie o tym, by odpowiednio i jasno dla obydwóch stron dopasować warunki umowy. Na tym etapie należy dokładnie powiedzieć czego oczekujecie od Waszego wykonawcy. Przedstawcie swoją koncepcję, Wasze oczekiwania. Teraz możecie wspólnie omówić strukturę, dopasowaną do tego czego szukają kupujący.

Przeniesienie swojego biznesu samodzielnie

Jeżeli postanowicie spróbować własnych sił i samemu postawić stronę internetową, to najpierw należy wybrać domenę (krok 3) oraz hosting (krok 4), a następnie przejść do kroku 5. Pamiętajcie również, aby uwzględnić kanały, na których chcecie być.

KROK 3 – Wybór domeny

Domena to swoisty adres IP, który jest unikatowy dla każdej strony www. Wybierając nazwę domeny, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami, tak aby spełniała swoje założenia m.in. powinna być:

  • logiczna i łatwa do odgadnięcia,
  • krótka,
  • łatwa do zapamiętania,
  • łatwa do wpisania w pasku przeglądarki i przeliterowania,
  • pozbawiona łączników typu „-”, cyfr.

Oraz najważniejsza cecha – powinna nawiązywać do Twoje firmy/branży lub kluczowego produktu. Bez spełnienia tych warunków nawet najlepsza nazwa może spowodować problemy, powodując zerowy ruch na naszej stronie. Pamiętajcie, że potencjalny klient nie będzie główkował jak nazywała się strona firmowa, czy miała łącznik, czy była długa lub pisownia różniła się od wymowy. Jeżeli nazwa nie będzie łatwa do zapamiętania oraz wpisania w wyszukiwarkę, to potencjalni klienci o niej zapomną, będzie źle spełniała swoją funkcję.

Istnieje również szybki sposób na sprawdzenie czy adres, który chcemy użyć jest dostępny – wystarczy wejść na krajowy rejestr domen prowadzony przez NASK -> http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl. Jeżeli domena jest zajęta pozostają nam trzy możliwości:

  • zmiana nazwy,
  • przyjąć inne rozszerzenie np. com.pl,
  • można próbować kupić domenę na rynku wtórnym lub odkupić bezpośrednio od właściciela.

” alt=”Baza WHOIS” />

Jeżeli teraz na myśl przyszło Wam pozycjonowanie – to musimy Was zmartwić, nazwa Waszej domeny nie wpływa na to, że będziecie wyżej w wyszukiwarce. Liczy się przede wszystkim to, co jest umieszczane na Waszej stronie. Ale o pozycjonowaniu napiszemy więcej w dalszej części tekstu.

KROK 4 – Wybór hostingu

Przeniesienie firmy wiąże się z całodobowym dostępem do internetu, tak aby strona poprawnie działała. Aby nasz biznes online mógł zostać w pełni wyświetlany w sieci, musi zostać umieszczony na jednym z dostępnych serwerów – czyli komputerze, który jest nieprzerwanie podłączony do internetu. Wybierając hosting możemy zaopatrzyć naszą firmę w serwer lub powierzyć to firmie oferującej usługi hostingowe – z reguły wychodzą one taniej, ale to wszystko zależy od tego jaką rolę będzie pełniła nasza witryna.

Opcje wyboru hostingu:

  • serwer wirtualny – współdzielona część dysku z innymi serwisami internetowymi, zazwyczaj atrakcyjny cenowo,
  • serwer dedykowany (dzierżawiony) – w całości pozostaje do dyspozycji nabywcy.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru hostingu?
  • Uptime – nieprzerwane działanie i dostępu do danego hostingu,
  • parametry techniczne – niezbędne do prowadzenia sprawnej strony, koniecznie sprawdź czy hosting używa aktualnej wersji interpretera ,
  • transfer – im więcej użytkowników sieci odwiedza Twoją stroną, tym większy transfer będzie potrzebny. Pamiętaj! Aż 40 % użytkowników wychodzi z witryny jeżeli czas ładowania przekracza 3 sekundy,
  • wsparcie.

Jeżeli chcą Państwo skorzystać ze specjalnej oferty hostingowej, to pod tym linkiem otrzymacie rabat -20% na wykupienie hostingu u naszej partnerskiej firmy hostingowej.

Darmowy hosting

Zachęcające są oferty z hostingiem, którego wysokość wynosi całe 0 zł. Jednakże decydując się na tę opcję musisz wiedzieć, że potencjalnym klientom, pierwsze co się wyświetli w witrynie to reklama innych firm. Darmowe hostingi zawierają ich bardzo dużo, działają wolno oraz są awaryjne, co skutecznie odstrasza naszych potencjalnych klientów, przez co mogą wybrać konkurencję.

KROK 5 Biznes online – jak przenieść biznes stacjonarny do sieci? Jak założyć sklep internetowy?

Jak już powyższe dwa kroki mamy za sobą tj. wybór domeny oraz hostingu możemy rozpocząć kolejny krok – przeniesienie biznesu stacjonarnego do sieci. W internecie znajdziemy wiele darmowych kreatorów (np. Wix.com), z których możemy skorzystać. Wystarczy, że wybierzemy gotowy szablon lub inspirację i uzupełnimy wymagane pola treścią. Jest to najszybszy sposób, jednakże naszą wizytówkę firmy internauci mogą odebrać jako niewystarczająco profesjonalną. Drugim sposobem jest zapoznanie się z jednym z wielu popularnych systemów CMS jak np. WordPress. Jest on co prawda bardziej wymagający w zapoznaniu się, ale jest to zdecydowanie lepsza opcja aniżeli wyżej wymieniony kreator. Co zrobić żeby postawić stronę w WordPressie?

  1. Załóż konto i zaloguj się na profil administratora.
  2. Wejdź w sekcje Strony (lewy górny róg), wybierz Dodaj nową.
  3. Dodaj treść/grafikę.

” alt=”WordPress” />

Dotarcie do nowych osób w świecie online nie jest takie trudne, a filmiki instruktażowe są naprawdę zrozumiale zrobione.

Kolejną rzeczą nad którą należy się zastanowić to media społecznościowe. Czy już tam jesteśmy? Czy nasza firma jest widoczna? Czy oferowanie usług również będzie odbywać się poprzez te serwisy? Czy będziemy również tam inwestować w reklamę? To, że strona internetowa to must have dla przedsiębiorców to oczywiste. Ale ile z nich jest obecnych w social media? W czasie pandemii nastąpił wzrost użytkowników i obecnie z mediów społecznościowych korzysta niespełna 70% populacji Polski! Te wszystkie osoby, to Twoi potencjalni odbiorcy Twoich usług – warto umieścić wizytówkę firmy również tam i sukcesywnie budować rozpoznawalność marki na kolejnych kanałach komunikacyjnych.

Jak założyć sklep internetowy samodzielnie?

Zacznijmy od najważniejszego czyli od faktu, że każdy sklep WWW powinien posiadać certyfikat SSL. Certyfikat SSL to protokół, który zapewnia szyfrowanie połączenia między stroną, a urządzeniem użytkownika. Jak któraś ze stron nie posiada tego certyfikatu, to jest oznaczana przez Google jako niezabezpieczona. Jaka jest cena takiego certyfikatu? Nie musisz za niego płacić. W większości przypadków wystarczy darmowy Let’s Encrypt.

Jak już pewnie wiesz wiele przedsiębiorców decyduje się na sprzedaż swoich usług klientom online. Jednakże sprzedaż online wiąże się z większą pracą niż stworzenie samej strony internetowej. Gdy już zdecydujesz się na sklep z usługami lub produktami, możesz zrobić to przy pomocy PrestaShop lub serwisów społecznościowych. O czym należy pamiętać przy tworzeniu sklepu internetowego?

  • Dopasowanie systemu płatności,
  • umowa z firmą kurierskimi,
  • dopasowanie sklepu internetowego pod względem użyteczności dla klientów,

Nie zapomnij umieścić informacji w mediach społecznościowych, że taki sklep ruszył!

” alt=”PrestaShop” />

KROK 6 – Nawigacja, test Steve’a Kruga

Nawigacja to sposób poruszania się po serwisie, który determinuje komfort użytkowania serwisu. Powinna być przede wszystkim intuicyjna i przemyślana oraz:

  • podawać użytkownikowi jego dokładną lokalizację,
  • posiadać aktualny spis treści na długich stronach www,
  • posiadać opcję nawigacji na każdej z naszych wszystkich stron, która jest jednorodna np. menu, mapa serwisu w tym samym miejscu (zwykle jest to lewy pion lub górny poziom witryny),
  • intuicyjne nazewnictwo w menu – zrozumiałe nazwy, które odpowiadają treściom, zajawki dla pozycji jako wsparcie nawigacji,
  • możliwie najkrótsze strony www (idealna strona nie powinna mieć więcej treści niż jeden ekran monitora).

Pamiętajcie, że marketing szeptany działa świetnie między klientami i strona, która nie jest dla nich przyjazna, na której nie potrafią znaleźć tego czego aktualnie szukają jest pomijana na rzecz bardziej użytecznych stron.

Weryfikator poprawności serwisu

Na sam koniec tworzenia strony internetowej najlepiej sprawdzić ją za pomocą testu Steve’a Kruga, który jest weryfikatorem poprawności serwisu. Jest to nie tylko sposób na sprawdzenie naszej witryny ale i również aplikacji mobilnej. Co trzeba zrobić? Wystarczy wpisać dowolną frazę i po kliknięci w link należy odpowiedzieć na następujące punkty:

  • Co to za witryna?
  • Na jakiej jestem witrynie?
  • Jakie są jej główne kategorie?
  • Jakie opcje mam do wyboru na tym poziomie struktury?
  • Gdzie się znajduję w odniesieniu do całej strony WWW?
  • Jak mogę znaleźć to czego szukam?

Jeżeli uzyskane odpowiedzi są zgodne z założeniami projektanta to oznacza, że Twoja witryna/aplikacja jest wystarczająco łatwa w obsłudze przez użytkowników, którzy ją odwiedzają.

 

KROK 7 – Pozycjonowanie

To najprościej mówiąc zdobywanie wysokich pozycji, zwiększenie widoczności w wyszukiwarce Google. Jak ono działa? Użytkownik wpisuje interesującą go frazę w wyszukiwarkę, a następnie Google poleca strony, które zawierają odpowiednie informacje oraz spełniają wymagania takie jak: bezpieczeństwo, szybkość ładowania witryny oraz użyteczność. Weryfikacją dot. określonego miejsca w wyszukiwarce zajmują się roboty indeksujące Google. Obecnie każdy właściciel firmy, któremu zależy na rozpoznawalności powinien o to zadbać. Pytanie o to kiedy będą efekty, to pierwsze jakie pada przy współpracy z firmami. Niestety nie da się jednoznacznie określić czasu, wszystko zależy od tego z czym mamy do czynienia. A czy wiesz co składa się na pozycjonowanie, że to tak naprawdę nie tylko sama treść?

Co wpływa na pozycjonowanie?
  • branża, w której działasz,
  • kompetencje specjalisty SEO,
  • historia domeny,
  • konkurencja oraz jej działania w internecie.
 

Co powinna zawierać strona internetowa? Jakie problemy napotykają internautów podczas odwiedzania strony lub sklepu internetowego?

Niektóre zakładki na stronie są tak oczywiste, że klientom którzy ich nie widzą, sprawia ogromny kłopot poruszanie się po witrynie. Przedsiębiorcy, którzy pokazują swoje oferty online powinni na swojej stronie www uwzględnić:

  • kontakt – oczywista rzecz, która powinna znajdować się w intuicyjnym i widocznym miejscu, proponujemy dół strony lub w przypadku nawigacji poziomej skrajną prawą stronę. Jakie dane są niezbędne w tej zakładce?
  • dokładny adres (możesz również użyć Google Maps),
  • telefon kontaktowy,
  • firmowy adres e-mail,
  • formularz,
  • przekierowanie do kont w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn etc.)
  • informacje o firmie – daj się poznać klientom! Opisz kto nią zarządza, jaka jest misja oraz wizja firmy, przedstaw swoich pracowników, pokaż pokrótce jakie usługi online oferujesz,
  • oferta – nie zapomnij wyszczególnić swojej oferty, najlepiej żeby każda kategoria miała swoją osobną podstronę i dokładny opis,
  • portfolio – nie bój się pokazać swoich realizacji, działania online jak i te offline powinny znaleźć się tutaj, żeby klient zobaczył Twój warsztat, poznał Twoje realizacje,
  • regulamin – obowiązkowa pozycja, która pokazuje, że pracodawca spełnia obowiązek informacyjny wobec konsumenta, jakie nakłada ustawa o prawach konsumenta.

” alt=”Wizytówka w Google Maps” />

 

Jaki problem napotykają konsumenci?

O ile na to jak wyglądają media społecznościowe nie mamy wpływu (poza tym, że umieszczamy tam content i reklamę, to szablon fanpage jest dla wszystkich jednakowy), to na stronę jak najbardziej. O czym należy pamiętać? Co sprawia, że użytkownik sieci woli iść do konkurencji, a nie skorzystać z naszych usług?

  1. Ściana tekstu – nie ma nic gorszego niż tekst, który zajmuje całą przestrzeń – naprawdę, ludzie nie chcą tylko czytać, dla nich ważny jest atrakcyjny i czytelny content. Dzięki temu mogą szybko znaleźć to czego szukają.
  2. Niejednolita strona – różne czcionki, dużo kolorów to coś co zdecydowanie odstrasza klienta, jest to nieużyteczne i ciężkie. Postaw na spójność i estetykę.
  3. Nieintuicyjna strona – jak już pisaliśmy wyżej, musi być ona intuicyjna, łatwa w obsłudze oraz działająca!
  4. Brak polityki prywatności i regulaminu – może zostać odebrane jako brak rzetelności sprzedawcy.
  5. Zbyt długie ładowanie strony – jeżeli coś się ładuje długo, to znaczy, że nie działa dobrze – prowadzi to do utraty potencjalnie zainteresowanego kupującego.

 

Ile kosztuje założenie strony internetowej?

Rozpoczęcie przenoszenia biznesu do świata online liczy się z kosztami, które musisz ponieść. Zaczynając od wyboru spośród dostępnych pakietów hostingowych kończąc na uruchomieniu strony lub sklepu. To Ty zdecydujesz ile jesteś w stanie wydać. Pamiętaj, że wszystko zależy od charakteru prowadzonej działalności. Jeżeli chcesz, żeby witryna pokazywała tylko wizytówkę Twoje firmy polecamy skorzystać z najmniejszego pakietu. Z drugiej strony, jeżeli planujesz w przyszłości uruchomić bloga, własny sklep internetowy czy bardziej rozszerzyć swoją działalność – rozważ wykupienie większego pakietu.

Jak wygląda koszt, który poniesiemy za domenę? Koszt domeny u najbardziej popularnych i sprawdzonych dostarczycieli wynosi od 0 do 10 zł za pierwszy rok. Następnie, każdy kolejny rok jej utrzymania to koszt rzędu ok. 100 zł.

Decydując się na zlecenie tego zadania jednej z firm specjalizującej się w tworzeniu stron, trzeba przygotować się, że ceny w tej branży zaczynają się od 1000 zł wzwyż – wszystko zależy od tego jak chcesz żeby wyglądała Twoja witryna w internecie oraz jakie funkcje spełniała.

PODSUMOWANIE

Obecnie wiele firm przenosi swój biznes do sieci. Nic dziwnego, stoją za tym same korzyści, które jak widać tylko owocują nowymi usługodawcami. Dla osób, które nie mają czasu zdecydowanie polecamy opcję wyboru firmy, która zrealizuje Wasz projekt. Z całą pewnością zostanie opublikowany względnie szybciej niż samodzielne próby. Jeżeli witryna już będzie widniała w sieci, czas dobrać odpowiednie kanały, którymi również będziecie docierać do zainteresowanych osób, najczęściej większość firm decyduje się na Facebook oraz LinkedIn. Zadbajcie o waszą wizytówkę w mapach Google. Jeżeli chcecie być bardziej widoczni zainwestujcie w reklamę w internecie. Pamiętajcie żeby informować Waszych odbiorców o zmianach zachodzących w firmie, świat online i offline powinny być spójne. Przedsiębiorcy nie mogą pozwolić sobie na nieaktualne informacje w internecie – to tylko wpłynie na waszą niekorzyść. Rozwiązujcie problemy klientów, nie twórzcie nowych. Powodzenia!