Dlaczego potrzebujesz strategii marketingowej?

Doradztwo marketingowe – jeśli właśnie czytasz ten artykuł, to oznacza, że jesteś przedsiębiorcą, posiadasz produkt lub usługę, ale nie do końca wiesz jak skutecznie sprzedać je potencjalnym klientom. A może właśnie budujesz swoją markę i chcesz zaistnieć na konkurencyjnym rynku? Niezależnie od tego na jakim etapie jesteś, wiedz, że bez planu Twoja firma zniknie z rynku szybciej niż myślisz. Na szczęście nie musisz posiadać profesjonalnej wiedzy z zakresu marketingu, by stać się liderem i zostawić konkurencję daleko w tyle. Wystarczy, że skorzystasz z doradztwa marketingowego, którego strategiczne podejście pozwoli Ci na budowanie silnej pozycji na rynku.

Uważasz, że Twój produkt obroni się sam? Niestety, nie w dzisiejszych czasach . Twoje działania w zakresie promocji i marketingu muszą być przemyślane i spójne. A Ty potrzebujesz konkretnego planu. Tutaj właśnie wkracza doradztwo marketingowe. Dla zespołu ekspertów w dziedzinie marketingu to chleb powszedni. Wiemy jak Ci pomóc.

Czym jest doradztwo marketingowe?

To zespół działań marketingowych mających na celu pozyskanie nowych klientów i wzrost sprzedaży. Aby to osiągnąć potrzebujesz dobrze zaplanowanej strategii marketingowej. Chaotyczne działania nie wypromują silnej marki. Funkcjonowanie bez planu działania jest jak jazda na rowerze z zawiązanymi oczami. Jeśli droga jest prosta, może się udać. Ale czy jesteś gotowy na takie ryzyko?

Doradztwo marketingowe da Ci niezbędną wiedzę w zakresie działań, które pozwolą na utrzymanie dotychczasowych klientów i pozyskania nowych. Konsulting pomoże także na rozplanowanie tych działań w czasie oraz pozwoli jak najlepiej zaplanować i najefektywniej wykorzystać potencjał Twojej firmy.  

Aby tego dokonać, potrzebna będzie przemyślana strategia, oparta na dogłębnej analizie Twojej firmy, konkurencji, oferty, produktu oraz rynku. Analiza tych wszystkich czynników to zadanie dla doradztwa marketingowego. Pozwoli to na zaplanowane działania i rozwój Twojej firmy.

doradztwo marketingowe

Krok 1: Konsultacje marketingowe

Każda, nawet świetnie prosperująca firma, powinna zadać sobie pytanie – Czy wszystko robimy dobrze? Czy jest coś, co możemy robić lepiej? Bywa bowiem tak, że strategia marketingowa, która świetnie się sprawdzała przez lata, nagle przestaje działać. Utarte schematy, brak reakcji na ciągle zmieniający się rynek i potrzeby klientów, czy stosowanie ciągle tej samej oferty to częsty błąd. Pewne przyzwyczajenia i od lat powtarzane działania sprawiają, że trudno dostrzec kiedy przestają być skuteczne. „Think outside the box” – łatwiej powiedzieć niż wykonać, prawda?

Odpowiedzią na ten problem jest właśnie doradztwo marketingowe. Ktoś z zewnątrz łatwiej dostrzeże nie tylko popełniane błędy, ale przede wszystkim możliwości rozwoju firmy. Doradztwo marketingowe pozwoli na strategiczne podejście do problemów, których Ty, jako właściciel firmy być może nawet nie dostrzegasz. Dzięki takiej współpracy z wykorzystaniem eksperckiej wiedzy marketingowej możesz liczyć na szybkie efekty. Wystarczy, że wskażesz kierunek i przystąpisz do realizacji zaplanowanej strategii.

Budowanie silnej marki rozpoczynają konsultacje marketingowe.  To proces konstrukcji strategii marketingowej, bez której nie możemy ruszyć dalej.  To właśnie w trakcie konsultacji marketingowych zapytamy o Twoje cele. Czy szukasz sposobu na poszerzenie swojej działalności na dotychczasowym rynku, czy może zależy Ci na budowaniu silnej marki, a może chcesz wprowadzić nowe usługi i rozbudować obecną ofertę? Być może w trakcie naszej współpracy dostrzeżemy niewykorzystany potencjał Twojej firmy? Tak właśnie działa doradztwo marketingowe.

Najpierw dokładnie przyjrzymy się misji Twojej firmy. Poznamy Twój produkt, oraz produkty konkurencyjnych firm. To w ich oparciu opracujemy indywidualną strategię marketingową. Doradztwo marketingowe pozwoli Ci odkryć to, czego nie widać gołym okiem.

Strategia marketingowa

Z definicji strategia marketingowa to zespół jasno określonych działań i zasad postępowania, które przedsiębiorstwo musi spełnić, aby efektywnie prowadzić swoją działalność i osiągnąć maksymalizację zysku. Jej formułowanie to proces decyzyjny, polegający na wytyczeniu najistotniejszych problemów oraz określeniu sposobów ich rozwiązań.

W praktyce to plan działania, który odpowiada na pytania, na które nie zawsze masz czas szukać odpowiedzi. To częsty błąd właścicieli firm. Skupiają się na produkcie i na sprzedaży zapominając jak ważna jest analiza rynku, konkurencji, kanałów dystrybucji czy informacji.

Strategia marketingowa pozwala od początku zaplanować biznes. Nie wiesz jak nazwać swój produkt? Nie znasz potencjalnego klienta? Nie wiesz gdzie szukać nowych klientów? Nie znasz zasad działania social media? Doradztwo marketingowe przyniesie odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania.

Zaproponujemy działania marketingowe, które przyniosą wymierne korzyści, czyli wzrost sprzedaży Twoich produktów lub usług. Biznes prowadzi się po to, by zarabiać. Jeśli chcesz dobrze zarabiać, potrzebujesz dobrego doradztwa marketingowego.

doradztwo marketingowe

Porozmawiajmy.

Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


  doradztwo marketingowe

  Cele marketingowe

  Opracowywanie strategii marketingowej rozpoczynamy od zebrania najważniejszych informacji i wyznaczenia priorytetów, czyli najważniejszych celów oraz sposobu ich realizacji. A zatem – jakie są Twoje cele? Najczęściej przedsiębiorcy opowiadając o swojej firmie chcą by:

  • zwiększyć sprzedaż,
  • zwiększyć ilość potencjalnych Klientów (lead’ów),
  • rozwijać świadomość marki,
  • zaplanować wejście na nowy rynek,
  • dotrzeć do nowych odbiorców.

  Ty możesz chcieć czegoś zupełnie innego. Niezależnie od tego jak widzisz swój biznes za kilka miesięcy, działania naszego wykwalifikowanego zespołu pomogą Ci osiągnąć ten cel. Marketing to potężna broń w walce o klienta. Wiemy jak jej używać.

  Dobrze dobrane cele marketingowe to niezbędne elementy każdej kampanii i prowadzonej komunikacji. Bez nich nie dotrzemy do klientów, nie zwiększymy przychodów i nie będziemy nawet wiedzieli, co zawiodło. Celem doradztwa marketingowego jest dostrzeżenie potencjału firmy, którego Ty nie widzisz.

  Analiza marketingowa

  Doradztwo marketingowe polega na tym, by w każdej firmie opracować indywidualną strategię dopasowaną do konkretnej sytuacji. Dlatego kiedy znamy już cel, przechodzimy do kolejnego kroku, który powinna zawierać nasza strategia marketingowa, jest nim analiza. Pomaga zrozumieć wewnętrzne i zewnętrzne czynniki, które mogą przyczynić się do osiągnięcia sukcesu. Najczęściej zaczynamy od analizy SWOT (słabych i mocnych stron oraz szans i zagrożeń).

  To moment, w którym bierzemy pod lupę dotychczasowe funkcjonowanie firmy, szukamy słabych stron oraz niewykorzystanego potencjału. Czasem sama analiza SWOT pokazuje co do tej pory robiliśmy źle, a gdzie szukać mocnych stron, które należy wykorzystać, a efekty tych działań będą tylko kwestią czasu.

  Jeśli nie wiesz jak przeprowadzić taką analizę, doradztwo marketingowe jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

  Grupa docelowa

  Kolejnym zadaniem doradztwa marketingowego jest poznanie grupy docelowej. Musimy poznać Twoich odbiorców, wiedzieć co ich łączy, jakie mają aspiracje i potrzeby, co lubią a czego nie. Gdzie mieszkają? Ile mają lat? Jak spędzają wolny czas i gdzie szukają Twojego produktu? Im więcej informacji zdobędziemy, tym łatwiej dotrzemy do twoich odbiorców.

  Doradztwo marketingowe pomoże Ci dokładnie określić kim jest Twój klient i podpowie jak do niego dotrzeć. Znając preferencje Twoich klientów opracujemy ofertę skrojoną na miarę ich potrzeb. Takie strategiczne podejście pozwala na rozwój nawet niewielkich firm. Dlatego warto skorzystać z doradztwa marketingowego niezależnie od tego, czy zarządzasz dużym czy małym przedsiębiorstwem.

  doradztwo marketingowe

  Kanały komunikacji marketingowej

  Wiedząc kim jest Twój potencjalny klient przystępujemy do wyboru kanału komunikacji marketingowej. Wbrew pozorom nie jest to wybór oczywisty. Zupełnie inaczej dotrzemy do nastolatka a inne podejście zastosujemy by dotrzeć do seniorów! Nie warto wydawać pieniędzy na reklamę we wszystkich kanałach, gdyż nie ze wszystkich kanałów korzysta Twój klient!  

  Bardzo popularne w ostatnich latach stały się cyfrowe kanały marketingowe, takie jak strony www, social media, poczta email, aplikacje mobilne itp. Alternatywą do nich są offlinowe kanały marketingowe, czyli banery reklamowe, czasopisma i ulotki.

  Wiedząc kim jest Twój klient wybierzesz odpowiedni kanał komunikacji zamiast starać się być wszędzie. Strategiczne podejście do wyboru odpowiedniego kanału komunikacji nie tylko pozwoli na dotarcie do większej liczny odbiorców, ale również zmniejszy koszty reklamy w Twojej firmie.

  Są jednak „uniwersalne” kanały komunikacji w Internecie, które warto wziąć pod uwagę bez względu na rodzaj działalności. Należą do nich z pewnością strony www, blogi, media społecznościowe, SEO czy email marketing.

  W przypadku tych kanałów komunikacji marketingowej stosunkowo łatwo można mierzyć efekty ich skuteczności. Oferują także łatwy dostęp do analiz i są dosyć „wszechstronne” – możesz komunikować na nich wielokrotnie różnorodne informacje.

  Doradztwo marketingowe nie tylko wskaże atrakcyjne dla klienta kanały informacji. Dokona również analizy skuteczności wybranych kanałów.

  Twoja firma w sieci

  Pamiętaj, jeśli nie ma Twojej marki w Internecie, to nie istnieje. Klienci (nawet 97%) szukając produktu lub usługi zaczynają od poszukiwań w sieci. Nie stać Cię na to, by Twojej firmy tam nie było. Twoje produkty muszą znaleźć się w wyszukiwarce Google, a wszystkie działania marketingowe muszą być przemyślane i spójne.

  Nie wiesz jak to zrobić? Nie musisz! Postaw na ekspertów z wieloletnim doświadczeniem. Na skutek naszych działań marketingowych możesz liczyć na rozwój swojej firmy na wielu płaszczyznach. Doradztwo marketingowe działa kompleksowo, zajmiemy się skuteczną promocją twojego biznesu a Ty skupisz się na innych aspektach rozwoju firmy.

  marketing internetowy

  Doradztwo marketingowe - plan działania

  Odpowiednio zaplanowane doradztwo marketingowe i konsultacje pozwalają na strategiczne podejście w zakresie realizacji planów, oraz pomagają kontrolować działania całego zespołu. Wiemy już co jest nie tak i co musimy zmienić – czas przystąpić realizacji. Do tego potrzebne będą odpowiednie narzędzia dobrane do konkretnej sytuacji i indywidualnych wytycznych.Potrzebne będą również szkolenia zespołu w ramach wdrażania zmian, korzystania z narzędzi niezbędnych do pracy na nowych zasadach oraz nadzoru i kontroli wszystkich procesów.

   Efektem jest sytuacja, w której strategia, z poziomu planu marketingowego dzięki pracy całego zespołu zamienia się w konkretne efekty. Zadaniem doradztwa marketingowego jest bowiem nie tylko opracowanie strategii, ale również wprowadzenie jej w życie.

  Doradztwo marketingowe - gotowe rozwiązania

  Doradztwo marketingowe prowadzi do wdrożenia konkretnych planów, popartych wcześniejszą analizą i twardymi liczbami. Bez tego żadna firma nie może budować, wdrażać i udoskonalać  swojej pozycji na rynku.

  Co zyskujesz decydując się na usługi doradztwa marketingowego?

  • Doradzimy jak przedstawić Twoje pomysły biznesowe aby przyniosły oczekiwane rezultaty sprzedażowe
  • Wskażemy odpowiednie kanały komunikacji z klientem (strona www, webinar, e-book, prezentacje, media społecznościowe, SEO, demo i inne w zależności od określonej strategii)
  • Zaproponujemy narzędzia do automatyzacji marketingu i sprzedaży
  • Zapewnimy odpowiednie szkolenia z uwzględnieniem informacji o tym jak nadzorować proces realizacji strategii oraz reagowania na zmiany
  • Pomożemy wyznaczyć nowe kierunki promujące firmę i jej produkty
  • Przejrzymy i ulepszymy ofertę tak, byś mógł liczyć na szybkie efekty naszych działań
  • Sprawdzimy jak do tej pory promowałeś firmę i powiemy Ci jak robić to lepiej i skuteczniej
  • W ramach naszej współpracy przeanalizujemy działania konkurencji i podpowiemy jak być zawsze krok przed nią
  • Dzięki obszernej wiedzy z zakresu marketingu dokonamy analizy grup docelowych. Sprawdzimy cechy demograficzne, geograficzne oraz behawioralne. Zbadamy ich potrzeby i oczekiwania oraz powiemy jakich narzędzi użyć by dotrzeć do potencjalnych klientów
  • Zadbamy by Twoje social media docierały do Twoich klientów, zaproponujemy konkretne rozwiązania i strategie
  • W oparciu o nowe rozwiązania i zaproponowaną przez nas strategię marketingową doprowadzimy do rozwoju firmy, dobrej komunikacji na drodze firma – klient, rozbudowy i optymalizacji istniejącej oferty, przeprowadzimy potrzebne szkolenia z zakresu marketingu i optymalizacji biznesu.

  Doradztwo marketingowe to szansa na zaistnienie na rynku i promocję własnego biznesu. Już w trakcie realizacji strategii możesz liczyć na pierwsze efekty naszych działań.

  Porozmawiajmy.

  Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


   Czy potrzebuje wsparcia w zakresie doradztwa marketingowego?

   Jeśli wciąż nie jesteś pewien czy doradztwo marketingowe jest dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Tylko poznając Twoją firmę oraz Twoje priorytety i obawy, będziemy w stanie dokonać oceny sytuacji i zaproponować plan rozwoju Twojej firmy.  

   Doradztwo marketingowe pomaga zweryfikować, czy to już czas na marketingowe konsultacje z zewnątrz, czy wystarczą tylko wskazówki pomagające wrócić firmie na właściwe tory.

   Niezależnie od tego w jakim zakresie potrzebujesz pomocy, czy prowadzisz duże czy małe przedsiębiorstwo, jesteśmy gotowi Ci pomóc.

   Na każdym etapie realizacji projektu zapewniamy stałą opiekę nad wynikami naszych działań oraz kontrolę procesów. Dzięki temu masz wgląd do postępu prowadzonych przez nas działań.

   Masz pytania dotyczące doradztwa marketingowego? Skontaktuj się z nami już dziś.

   Porozmawiajmy.

   Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.