Aplikacje dedykowane
Spis treści
Wśród aplikacji, które kojarzą nam się przeważnie z tymi pobieranymi na urządzenia, znajdziemy również aplikacje dedykowane / internetowe, które nie wymagają instalacji. Aby z nich skorzystać wystarczy założyć konto – w dowolnym miejscu, na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Co takiego przeważa nad aplikacjami internetowymi, że firmy chętniej po nie sięgają?
Aplikacje internetowe - definicja
Aplikacja internetowa, aplikacja webowa (ang. web application) to aplikacja uruchamiana z poziomu przeglądarki, tym samym nie wymagająca instalacji na komputerze czy innym urządzeniu. Dostęp do zawartości udzielany jest podczas procesu rejestracji, a każdy użytkownik posiada indywidualne konto.
Dlaczego warto zainwestować w tworzenie aplikacji internetowych dla Twojego biznesu?
Decydując się na takie rozwiązanie z łatwością dotrzesz do większej ilości potencjalnych klientów, poznasz dokładne informacje na temat ich ścieżki zakupowej oraz potrzeb. Dzięki funkcjonalności aplikacji internetowych zdobędziesz dane nie tylko na temat potrzeb, którymi kierują się klienci ale także ich zainteresowań na stronie – co w późniejszym czasie przyczyni się do rozwoju technologii i lepszego zrozumienia przyczyny, którą kieruje się konsument. Zaczynając tworzenie aplikacji internetowych warto zastanowić się nad tym co chcesz i możesz zrobić, aby doświadczenie klienta przeprowadzone było płynnie i sprawnie.
Przeważająca jakość zalet powoduje, że aplikacje internetowe często wybierane są w firmach do prowadzenia komunikacji z pracownikami, planowania czy samej sprzedaży usług i produktów. Największą zaletą jest fakt, że nie muszą być każdorazowo instalowane na urządzeniu – tutaj mechanizm jest inny. Wystarczy tylko wejść na stronę internetową i zalogować się na konto użytkownika. Z poziomu przeglądarki możemy korzystać z wszystkich dostępnych funkcji. Jeżeli zastanawiasz się jakie właściwie są różnice między aplikacją, a stroną internetową, czy warto inwestować w tworzenie aplikacji internetowych, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! 🙂
Różnice między aplikacją webową, a stroną internetową
Skoro znamy już definicję aplikacji internetowej warto wspomnieć czym różni się od tradycyjnej strony internetowej. Kluczowym elementem jest jej charakter, strona internetowa posiada charakter informacyjny, który cechuje się tym, że po jej wczytaniu, możemy jedynie przeczytać/obejrzeć jej zawartość – nie możemy podjąć żadnych działań (wyłączając zapis do newslettera, pobieranie plików). Aplikacja internetowa ma charakter interaktywny, co sama nazwa wskazuje, mamy możliwość wejścia w interakcje z daną stroną: możemy zapisać się, wpisywać dane, edytować czy dokonywać rezerwacji. Tworzona jest również w innych technologiach informatycznych, wszystko zależy od złożoności naszej aplikacji webowej, na przykład jeśli chcemy stworzyć aplikację opartą na sztucznej inteligencji, najlepszym wyborem będzie Python. W naszej agencji specjaliści opracują dla Ciebie aplikację m.in. w językach PHP i NodeJS. Stworzyliśmy już takie apki! Jedną z nich jest platforma B2B do sprzedaży magazynów energii, kolejną platforma telemedyczna, platforma aukcyjna, a także programy lojalnościowe.
Zalety aplikacji internetowej
- Dostępność – z tego względu, że aplikacje webowe są dostępne z poziomu każdej przeglądarki, na każdym urządzeniu z dostępem do internetu, nie ma znaczenia czy korzystasz z laptopa, tabletu czy telefonu – wszędzie uzyskasz do niej dostęp.
- Bezpieczeństwo danych – dane z aplikacji zapisywane są na serwerze zewnętrznym, przechowywane oraz zabezpieczane centralnie, nie musisz martwić się o ich wyciek w razie awarii sprzętu.
- Możliwość integracji z aplikacją mobilną, którą również dla Ciebie stworzymy!
- Optymalizacja procesów biznesowych z marką, która przyczynia się do zwiększenia efektywności i wydajności firmy.
- Związanie klientów z marką.
Rodzaje aplikacji internetowych
Konkretne zalety sprawiają, że wiele firm postanawia zainwestować w aplikację webową, która przynosi wiele korzyści zarówno właścicielom jak i użytkownikom. Aplikacje internetowe są zdecydowanie atrakcyjniejsze i bardziej funkcjonalne niż strona internetowa. Jest wiele rodzajów aplikacji webowych, możemy podzielić je ze względu na ich przeznaczenie biznesowe/funkcjonalność jak np. aplikacje ogłoszeniowe, konkursowe czy aplikacje służące do rezerwacji itd.
Przykłady aplikacji webowych
- jakdojade.pl – aplikacja pozwalająca na sprawdzenie aktualnego rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, posiada wbudowany GPS, dzięki któremu użytkownik może na bieżąco sprawdzać gdzie się znajduje na trasie danej linii. Ponadto jej funkcjonalność przeważa nad innymi aplikacjami, użytkownik może założyć konto, doładować je przy pomocy BLIKA i zakupić bilet
- netflix.pl – platforma, dzięki której można m.in. oglądać filmy w tym samym czasie z innymi osobami, na różnych urządzeniach
- ZnanyLekarz.pl – platforma, na której możemy zarejestrować się do lekarza w wybranym przez nas terminie oraz godzinie
Oczywiście to tylko część z nich, wśród najpopularniejszych możemy jeszcze wymienić aplikacje webowe takie jak; olx.pl, DropBox czy wszystkim znane social media.
Nasze autorskie aplikacje webowe:
- DAB Club – to program lojalnościowy, który pozwala klientom korzystać z wszystkich promocji i benefitów. Klienci otrzymują punkty za rejestrację zakupionych produktów, które później mogą wymieniać na dostępne nagrody.
- E-neurolog – platforma telemedycyny, która umożliwia zapisanie się do specjalisty, a także opłacenie samej wizyty.
- Aukcje JTS Maszyny – platforma aukcyjna pozwalająca licytować wystawione sprzęty.
- MTR Cells – to sklep internetowy dla klientów B2B, który oferuje zakup magazynów energii.
Co należy wziąć pod uwagę zanim rozpoczniemy tworzenie aplikacji internetowej?
Zanim zdecydujemy się na wybór aplikacji internetowej, która daje nam ogromne możliwości biznesowe należy zdefiniować listę potrzeb oraz w pełni przeanalizować kluczowe aspekty przedsiębiorstwa. Zacznijmy od określenia naszych oczekiwań, faktycznej potrzeby użytkowników oraz budżetu jaki planujemy przeznaczyć na projekt. Następnie czas przejść do tworzenia aplikacji internetowej, która będzie odpowiednio zoptymalizowana, zabezpieczała dane użytkowników oraz była zgodna z wyobrażeniem klienta. Gdy powyższe rzeczy na temat tworzenia aplikacji są już ustalone, nadchodzi moment testowania oprogramowania.
Testowanie oprogramowania
Przed wprowadzeniem produktu, w naszym przypadku aplikacji webowej należy poddać ją testom, aby ocenić poziom funkcjonalności oraz zgodności aplikacji. Do wyboru mamy dwa rodzaje testowania, którym poddamy nasze oprogramowanie, jest to:
- testowanie ręczne – w przypadku tego typu rozwiązań, testowanie oprogramowania jest wykonywane przez ludzi, którzy sprawdzają czy aplikacja jest pozbawiona błędów i działa prawidłowo. Osoby odpowiedzialne za to zadanie to testerzy, którzy opierają się o swoją wiedzę, doświadczenie oraz narzędzia ułatwiające pracę,
- testowanie automatyczne – aplikację internetową można sprawdzić przy pomocy narzędzi do testowania automatycznego, które zdobyte dane porównują jako oczekiwania vs wyniki.
Zalecamy również sprawdzić oprogramowanie pod kątem testu wydajnościowego (ang. performance testing), który dostarczy nam informacje dotyczące zdolności aplikacji do działania przy zakładanych obciążeniach użytkowników.
Na jaką sumę należy się przygotować?
Podczas pisania aplikacji internetowej w skład kosztów uwzględnia się wiele indywidualnych czynników, które tworzą całość.
- Rodzaj aplikacji – jednym z głównych składowej ceny jest określenie funkcjonalności aplikacji web, jaki rodzaj oraz jaki cel ma spełniać. Im bardziej złożona aplikacja, tym więcej pochłonie funduszy.
- Technologia – dobranie odpowiedniej technologii, która będzie w pełni wykorzystywała swój potencjał to nie wszystko, w skład technologii zalicza się również m.in. koszt prac programistycznych, UX czy licencji.
Pozostałe czynniki to: koszt utrzymania aplikacji, bezpieczeństwo danych, ilość języków programowania, indywidualność.
ZROBIMY TO ZA CIEBIE.
Jeżeli:
- potrzebujesz aplikację internetową pozwalającą koordynować proces zapisywania się i wizyt online,
- chcesz sprzedawać swoje produkty 24/7,
- potrzebujesz stworzyć program lojalnościowych dla swoich klientów,
- chcesz zobaczyć co oferuje aplikacja internetowa w kontekście Twojego biznesu.
Zgłoś się do nas! Wypełnij formularz dostępny na samym dole strony.
Porozmawiajmy.
Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.
powiązane projekty.