Jak zaprojektować menu strony internetowej?

Projektowanie menu strony internetowej to kluczowy element, który ma bezpośredni wpływ na doświadczenie użytkowników podczas ich podróży w poszukiwaniu informacji o firmie czy produktów. Menu można porównać do mapy, która prowadzi internautów przez różne sekcje strony internetowej aby znaleźć informacje, których szukają. Ale jakie są rodzaje i na co zwrócić uwagę?

Jak zaprojektować menu strony internetowej?

Elementy istotne przy projektowaniu menu strony internetowej

Wydawać by się mogło, że na każdej stronie menu wygląda bardzo podobnie, wręcz identycznie. Menu strony internetowej jest usytuowane w poziomie u góry strony, a najeżdżając na konkretną sekcję, rozwija się menu i pokazuje nam dostępne opcje do wybrania. 

Prostota przy projektowaniu to klucz do sukcesu. Menu powinno być proste i łatwe w użytkowaniu, aby internauci byli z stanie zrozumieć co oznaczają poszczególne elementu menu i co może się za nimi kryć. Unikaj więc branżowego słownictwa jeżeli nie jest wymagany, może on być niezrozumiały dla przeciętnego użytkownika, co spowoduje wyjściem z Twojej strony.

Odpowiednia kolejność menu strony pomaga szybko rozeznać się wśród istotnych sekcjach. Najważniejsze elementy powinny być najbardziej widoczne i łatwo dostępne bez szukania.

Mniejszy font aby więcej pozycji się zmieściło w menu strony internetowej? Odradzamy! Menu powinno być czytelne. Jeżeli zależy Ci na rozbudowanym menu, możemy zrobić więcej sekcji, które użytkownik będzie rozwijał lub przeorganizować ważność elementów, które powinny się tam znaleźć. Pamiętaj, że do dyspozycji mamy także footer, w którym możesz umieścić wszelkie regulaminy czy link do informacji o firmie.

I najważniejsze… responsywność! Co to oznacza? Menu powinno być dostosowane do urządzeń przenośnych aby użytkownicy korzystający ze smartfonów również mogli z łatwością eksplorować Twoją stronę internetową.

Jakie menu strony internetowej możesz wybrać?

Jak ma wyglądać menu strony internetowej? Istnieje wiele różnych rodzajów, a każdy z nich ma swoje cechy jak i najlepsze zastosowanie. Które wybrać?

  • Menu poziome, które jest jednym z najczęściej spotykanych typ menu, które znajduje się na górze strony. Jest funkcjonalne i w łatwy sposób pozwala na szybkie przeglądanie głównych sekcji strony.
  • Menu pionowe, które możemy spotkać tylko na niektórych stronach, ponieważ użytkownicy są przyzwyczajeni do wyglądu poziomego. Takie pionowe menu świetnie sprawdza się gdy mamy mało pozycji i chcemy wyróżnić naszą stronę wśród innych.
  • Menu rozwijane, które możemy zastosować aby najeżdżając na określony element – rozwinęło się, pokazując zawartość. Jest przydatne na stronie z umiarkowaną ilością treści, które wymagają organizacji.
  • Mega menu, naszym zdaniem, jest to menu rozwijane, które można najbardziej rozbudować. Oferuje więcej opcji do wyboru. Doskonale sprawdzi się jeżeli chcesz w menu rozwijanym umieścić obraz lub inny element graficzny. 

Na jakie menu strony internetowej się zdecydować?

Jak widzisz projektowanie strony internetowej to kluczowy element, który może częściowo przełożyć się na satysfakcję klientów. Pamiętaj, że źle skonstruowane menu strony internetowej może powodować, że klienci wyjdą z Twojej strony i odwiedzą stronę konkurencji. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci w tym procesie. Nasze doświadczenie pozwala nam na dopasowanie menu do Twojej marki, ilości produktów i usług, które oferujesz. Naszym celem jest stworzenie menu, które będzie nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i intuicyjne dla użytkowników.

Jesteśmy gotowi, aby pomóc Ci stworzyć stronę, która spełni Twoje oczekiwania i przyciągnie więcej klientów. Skontaktuj się z nami już dziś i dowiedz się, co możemy zrobić dla Twojego biznesu!