Marketing medyczny

Spis treści

Medycyna swoim zakresem obejmuje tysiące profesji i specjalizacji, a każda z nich posiada odrębne, kolejne możliwości kształcenia. Na rynku branży medycznej możemy spotkać wiele konkurujących ze sobą placówek czy prywatnych gabinetów lekarzy, jednakże tutaj konkurencja wygląda całkowicie inaczej niż w przypadku pozostałych usług. W jaki sposób legalnie promować placówkę, usługi, prywatny gabinet? Jakie korzyści wynikają z marketingu usług medycznych?

marketing medyczny

Konkurencja na rynku medycznym, dlaczego wygląda inaczej niż w pozostałych branżach?

Konkurencje na rynku w branży usług medycznych charakteryzuje inny, określony zgodnie z Ustawą o Reklamie i Ustawie o działalności leczniczej rodzaj marketingu medycznego. Niedozwolone jest umieszczanie informacji posiadającej cechy reklamy, a więc zabronione jest używanie języka reklamy, który w pozostałych branżach gra pierwsze skrzypce.

Podmiot wykonujący działalność leczniczą podaje do wiadomości publicznej informacje o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych. Treść i forma tych informacji nie mogą mieć cech reklamy.

W pozostałych branżach możemy oferować niezawodność maszyn i urządzeń, z których korzystamy, konkurencyjne ceny, gwarancję jakości, obietnice dotyczące efektu końcowego itd. W przypadku marketingu medycznego jest to całkowicie zabronione! Tutaj konkurencja może opierać się na obecności danego lekarza-specjalisty czy placówki w internecie, prowadzenie tam aktywnych działań marketingowych i poprzez te działania, promocję wizerunku i zdrowego trybu życia.

Gdzie pacjenci szukają wiedzy na temat rozwiązań medycznych?

Pierwszym źródłem, które posiada ogromną ilość danych jest internet. To tam pacjenci szukają informacji na temat schorzeń, procesu leczenia, opinii o lekarzach, alternatywnych sposobach leczenia, zdrowia, godzinach pracy i lokalizacji gabinetu lekarskiego oraz pozostałych zagadnień związanych z medycyną. Internet jest nie tylko kopalnią wiedzy, ale obecnie stanowi ważny element podczas ustalania strategii firmowej w przypadku marketingu medycznego. W świecie wszechobecnego internetu łatwo nie tylko pozyskać nowych klientów, ale także w ciekawy i atrakcyjny sposób przedstawić siebie, swoje osiągnięcia i usługi. Pozostałymi miejscami, gdzie pacjenci szukają wiedzy w internecie to:

  • strona internetowa prywatnego gabinetu medycznego, placówek medycznych,
  • social media,
  • fora internetowe,
  • pozostałe strony internetowe jak blogi dot. zdrowia,
  • w wynikach wyszukiwania, które pokazują wizytówkę lekarza, placówki medycznej.

Strony internetowe 

Strony internetowe placówek medycznych czy gabinetów lekarskich to doskonała inwestycja budująca wizerunek i wpływająca na przypływ liczby pacjentów. Na takiej stronie legalnie możesz umieścić cennik oraz sposoby płatności za wykonywane usługi, a także uruchomić bloga, na którym umieszczane będą wpisy nt. zdrowia. Strona www stanie się jednocześnie Twoją wizytówką, gdzie pacjenci będą mogli zapoznać się z dokładną lokalizacją, godzinami pracy i listą usług oferowanych przez lekarzy. 

Porozmawiajmy.

Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


    Social media

    Social media zajmują wysokie pozycje jeśli chodzi o sprawdzanie firm i ich komunikacji w internecie przez użytkowników. W przypadku lekarzy i lekarek konto na Facebook może być uzupełnieniem strony internetowej, które regularnie prowadzone, przyniesie zamierzone efekty. Fanpage placówki medycznej można wzbogacić o chatbota, który będzie odpowiadał na pytania klientów, a także przyczyni się do tworzenia pozytywnych relacji między firmą, a potencjalnym pacjentem. Oprócz tego Facebook umożliwia dołączenie do grup, na których społeczność w formie dyskusji pomaga, rekomenduje innych specjalistów z branży medycznej.

    Platforma Znanylekarz.pl

    Chociaż social media nie są aż tak popularne w środowisku lekarzy, prędzej, jako pacjenci szukamy specjalistów na platformie znanylekarz.pl, który posiada stronę www i intuicyjną aplikację na telefon. Będąc lekarzem warto poświęcić chwilę na stworzenie i uzupełnienie tam swojego profilu. Oprócz tego, portale medyczne także cieszą się zainteresowaniem wśród pacjentów, szczególnie te, gdzie na zapytania i problemy, z którymi borykają się pacjenci odpowiadają specjaliści. 

    Fora internetowe

    Skoro poruszyliśmy temat portali medycznych, warto wspomnieć też o forach internetowych, które skupiają ludzi o podobnych zainteresowaniach i poglądach. Na forach potencjalni pacjenci dzielą się opinią na temat lekarzy, szukają specjalistów, rekomendują i wymieniają swoje zdania i poglądy.

    Wizytówka Google Moja Firma

    Jak widać do wyboru mamy kilka miejsc w internecie, w których warto zaznaczyć swoją obecność. Jako, że usług medycznych nie wolno reklamować, trzeba podjąć odpowiednie kroki, aby zaistnieć i być widocznym dla przyszłych pacjentów. Oprócz strony internetowej, warto także pomyśleć nad wizytówką Google Moja Firma. Wizytówka od Google pozwala umieścić dokładny adres, telefon, listę usług oraz wpisy. Ponadto! Po wpisaniu zagadnienia związanego z Twoją działalnością Google wyświetla lokalny 3-pak, w którym możesz się znaleźć. Dzięki wizytówce Google, pacjenci będą mogli dodawać opinie, a także w łatwy sposób udostępniać wizytówkę między sobą. 

    Porozmawiajmy.

    Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


      Marketing medyczny w świetle prawa

      W przypadku placówki medycznej czy oferujący prywatnie swoje usługi lekarz, chce pozyskać nowych pacjentów i budować swój wizerunek. Te działania wiążą się z usługami agencji marketingowych, które muszą mieć na uwadze obecne prawo dotyczące reklamowania oferty tego typu branży. Wiele placówek, które podjęły samodzielne działania balansują na granicy i niejednokrotnie okazuje się, że podjęte działania wcale nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Marketing medyczny w świetle prawa:

      §  5.

      1. Informacja, o której mowa w § 2, nie może nosić cech reklamy, a w szczególności zawierać:

      1) żadnej formy zachęty ani próby nakłonienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych;

      2) informacji o metodach, ich skuteczności i czasie leczenia oraz obietnic i potocznych określeń;

      3) określenia cen i sposobu płatności, z zastrzeżeniem § 3 ust. 2 pkt 8;

      4) informacji o jakości sprzętu medycznego.

      Źródło:

      Źródło: Uchwała nr 29/11/VI Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16 grudnia 2011 r.

      Jak sami widzicie, marketing medyczny nie jest łatwym zadaniem, ponieważ wszystkie podejmowane działania należy najpierw sprawdzić, czy aby na pewno, realizowane są zgodnie z prawem. Jeśli nie można wykorzystywać języka reklamy aby zareklamować swój gabinet lekarski czy klinikę, to w jaki sposób to zrobić? Marketing nie skupia się tylko i wyłącznie na reklamie i promocji, tak samo jak z medycyną posiada wiele gałęzi, z których możemy skorzystać do tego typu promocji. Zgodnie z prawem będzie stworzenie strony o charakterze informacyjnym jak informowanie pacjentów o wykonywanych świadczeniach zdrowotnych, promowanie zdrowego trybu życia, edukowanie pacjenta, czy wykorzystywaniem mailingów. Te wszystkie rzeczy nie noszą cech reklamy, a doskonale budują więź z pacjentami. 

      Jakie informacje mogę umieścić w internecie?

      Nie wszystkie informacje są zakazane w reklamie dla placówek medycznych i lekarzy, zgodnie z uchwałą nr 29/11/VI Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad podawania do publicznej wiadomości informacji o udzielaniu przez lekarzy i lekarzy dentystów świadczeń zdrowotnych możemy umieścić takie informacje jak:

      • tytuł zawodowy,
      • imię i nazwisko,
      • miejsce, dni i godziny przyjęć,
      • rodzaj wykonywanej praktyki zawodowej,
      • stopień naukowy,
      • tytuł naukowy,
      • specjalizacje,
      • umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych,
      • szczególne uprawnienia,
      • numer telefonu,
      • określenie cen i sposobu płatności w przypadku przekazywania tych informacji poprzez zamieszczenia ich na stronie internetowej praktyki zawodowej lub poprzez specjalne telefony informacyjne.

      Te wszystkie elementy powinny znaleźć się na Twojej stronie, żeby dobrze poinformować pacjentów o tym co mogą u Ciebie znaleźć. 

      Mając na względzie zakazy oraz pozwolenia w zakresie umieszczania informacji o usługach medycznych, można dojść do wniosku, że wszystkie informacje podawane powinny być prawdziwe i możliwe do zweryfikowania. Nie wolno nam jest używać wyrazów stopniujących jak najlepszy, najszybszy w odniesieniu do usług, a tym bardziej nakłaniających do skorzystania z naszych świadczeń zdrowotnych. Nie można także zapewniać pacjentów o skuteczności danej metody leczenia oraz jakości sprzętu medycznego. Strona internetowa placówki może zawierać tylko informacje nie będące reklamą.

      Co zyskam dzięki inwestycji w marketing medyczny online?

      Oprócz tego, że większość pacjentów szuka informacji o lekarzach i świadczonych usługach w internecie, to należy pamiętać, że nowi pacjenci często przychodzą do nas z rekomendacji od innych osób. Dzięki temu, że będziesz w internecie, potencjalni klienci będą wiedzieli w jakich placówkach przyjmujesz, kiedy, gdzie oraz w jaki sposób mogą się z Tobą skontaktować. Korzystając z niektórych platform umożliwiających dodanie opinii przez pacjentów pozytywnie wpłynie nie tylko na Twój wizerunek ale i ilość pacjentów. Bowiem na takich stronach można włączyć sortowanie po najwyższej opinii, a jak wiadomo, wybieramy się do lekarzy, którzy wzbudzili nasze zaufanie.

      Marketing medyczny online i jego zalety

      • Większa rozpoznawalność wśród pacjentów,
      • możliwość promowania zdrowego trybu życia, przekładając to na liczbę nowych potencjalnych pacjentów,
      • wzbudzenie zaufania dzięki umożliwieniu dodawania opinii,
      • pełna oferta usług oferowanych w gabinetach.

      Marka osobista skierowana do lekarzy

      Budowanie swojej marki osobistej to najlepsza inwestycja w siebie.  Jako lekarz jesteś uznawany za osobę godną zaufania i rzetelną. Nie jest istotne to czy pracujesz w publicznej placówce medycznej czy posiadasz swój prywatny gabinet lub klinikę. Marka osobista pozwala zaistnieć i pozyskać nowych klientów. Jak już wyżej pisaliśmy pacjenci wybierając nowego lekarza sprawdzając jakie posiada opinie w Google, co sądzą o nim inne osoby i czy wśród naszych znajomych, rodziny nie zna ktoś specjalisty, który mógłby nam pomóc. Jako, że sami jesteśmy pacjentami, możemy potwierdzić to, że lekarza wybieramy albo z rekomendacji innych osób, których znamy osobiście lub opinii w internecie. Zainteresowaniem cieszy się także aplikacja znanylekarz.pl, która zrzesza wszystkich lekarzy w Polsce i umożliwia umówienie wizyty, nawet tych odbywających się online. Budując markę osobistą warto zainteresować się tematem własnej strony internetowej, może to być strona one page – wszystko zależy od tego w jaki sposób chcesz przedstawić pacjentom kluczowe informacje. Oprócz tego dobrym krokiem będzie obecność w wizytówce Google Moje Firma, a także na platformie ZnanyLekarz.pl. 

      Porozmawiajmy.

      Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.


        Legalny marketing medyczny, jakie działania możemy podjąć?

        Jednak wśród zakazu bezpośredniego reklamowania się, możemy, zgodnie z prawem, wypromować markę osobistą lub placówkę medyczną. Narzędzia jakie możemy użyć do marketingu medycznego to:

        • strona internetowa, która będzie informowała pacjentów o możliwości skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach NFZ lub prywatnej profilaktyki lekarskiej. Stronę internetową możemy wzbogacić o blog z treścią medyczną w ramach promowania zdrowego stylu życia, a także sam opis usług medycznych oferowanych na miejscu. Należy jednak pamiętać, by unikać perswazji, porównywania do konkurencji, stopniujących przymiotników jak najlepsze wykonanie usługi, najskuteczniejszy zabieg. Odpowiednio zaprojektowana i przemyślana strona internetowa ma duże predyspozycje do dobrego pozycjonowania. Pozycjonowanie możemy wykorzystać na wpisach z bloga, a także na podstronach dotyczących usług medycznych,
        • newsletter dołączony do Twojej strony www jako uzupełnienie marketingu. Jedną z cech reklamy jest to, że jest ona publiczna. Newsletter do publicznej reklamy się nie zalicza, ponieważ dociera on tylko do wybranych osób. W takim newsletterze można umieszczać informacje odnośnie nowego wpisu na bloga, ciekawych danych z badań czy inne ciekawostki, które będą interesujące dla pacjentów,
        • wizytówka Google Moja Firma, która ułatwi wyszukiwanie poprzez lokalizację pacjentów zainteresowanych świadczonymi usługami. Dzięki wizytówce Ty lub Twoja klinika będzie wyświetlała się w lokalnym 3-paku. My ze swojej strony uruchomimy pozycjonowanie lokalne, zdobywając jeszcze większą liczbę nowych pacjentów,
        • Social media; Instagram, Facebook, LinkedIn. Social media to idealna wizytówka, dzięki której możesz zbudować zaangażowaną społeczność. Platformy takie jak Instagram w łatwy sposób umożliwiają nagrywanie story, w których możesz pokazać swój gabinet, dzień pracy, odpowiadać na nurtujące pacjentów pytania. Instagram to rodzaj osobistego bloga, który pozytywnie wpłynie na Twój wizerunek w branży. Marketing medyczny prowadzony na Instagramie to dobrana, spójna strategia, która przyciąga klientów i społeczność właśnie do Ciebie!
        • ZnanyLekarz.pl, platforma, z której korzysta ponad 1 300 000 pacjentów miesięcznie. Jest to jednocześnie dowód, jak ważne jest, abyś był online – pacjenci przy pomocy filtrów wyszukiwania, trafiają na lekarza, umawiają się, płacą online i odbywają wizytę. Na koniec mogą wystawić opinie, które są istotne z punktu widzenia przyszłych wizyt i wizerunku lekarza.
        • Google Ads czyli płatna reklama w Google, która wyświetla się w przeglądarce internetowej, w rezultatach w wynikach wyszukiwania widnieje jako pierwsza z kilku pozycji, a dopiero pod nią wyniki organiczne.
        • telemedycyna aktualnie jedna z popularniejszych form online kontaktu z lekarzem. Dzięki telemedycynie możesz przyjmować pacjentów z całej Polski, a także wychodzić na rynku zagraniczne. Płatność jak i wizyta odbywa się zdalnie. Więcej o tej usłudze dowiesz się tutaj.

        Marketing medyczny - formy promocji usług

        Marketing medyczny i formy jego promocji możemy podzielić na dwie formy: aktywną i pasywną. Pasywna forma reklamy usług medycznych to tak jak wyżej wspomnieliśmy:

        • strona internetowa oraz jej pozycjonowanie,
        • wizytówka Google Moja Firma,
        • social media,
        • google Ads,
        • kupione artykuły sponsorowane.

        Ten rodzaj marketingu pochłania zdecydowanie mniej czasu i jest łatwiejszy w realizacji. Jedyne czego tutaj potrzebujecie to agencji reklamowej, która poprowadzi w waszym imieniu działania. Jeśli jednak chcecie aktywnie uczestniczyć w rozwoju firmy, może zainteresować Was aktywna forma tj.:

        • media społecznościowe z umieszczanymi własnymi zdjęciami, filmikami, a także osobami, które nagrywają od środka placówkę i gabinety,
        • uczestniczenie/wystąpienia na żywo w live i webinarach,
        • content na stronie internetowej w postaci wartościowego bloga.

        Niezależnie do tego, którą formę promocji wybierzecie, na każdym kroku uzyskacie fachową pomoc z naszej strony.

        Jeśli chcesz:

        • wpłynąć na rozpoznawalność Twojej marki,
        • zwiększyć liczbę pacjentów,
        • wyświetlać się w 3-paku Google, docierając do większej ilości potencjalnych pacjentów.

        Skontaktuj się z nami!

        Jak wygląda współpraca z nami?

        Od lat przygotowujemy strategie marketingowe na potrzeby naszych klientów, w tym usług medycznych. Współpraca z nami to przede wszystkim doskonały przepływ wiadomości – będziesz informowany na bieżąco, na jakim etapie jesteśmy, co wdrożyliśmy oraz które działania dopiero wprowadzimy. 

        Etap I Analiza otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego gabinetu medycznego lub placówki medycznej

        Pierwszym etapem ustalania strategii marketingowej jest dokłada analiza otoczenia konkurencyjnego, a także mocnych stron placówki medycznej czy lekarza-specjalisty. Dopiero po szczegółowej analizie możemy przejść do kolejnego etapu – etapu przygotowania strategii i doboru narzędzi.

        Etap II Marketing medyczny - plan działania

        Obejmuje on dokładnie opisane działań, które podejmiemy i jak wpłyną one na wizerunek. W przypadku pozycjonowania i tworzenia strony opracowujemy słowa kluczowe, wygląd, a także wszystkie elementy, które powinna mieć strona www. Istotnym elementem budowania strony internetowej jest możliwość postawienia platformy telemedycznej, dzięki której lekarz może pobierać opłaty za wizyty online.

        Etap III Wdrożenie działań marketingowych

        Kiedy już wszystko mamy opisane i ustalone, możemy przejść do wdrażania działań marketingu medycznego dla klienta.

        Etap IV Monitorowanie 

        Monitorowanie działań prowadzimy przy pomocy szeregu narzędzi, które w jasny i przejrzysty sposób pokazują nam skuteczność naszych działań marketingowych. Dzięki monitorowaniu możesz zobaczyć efekty naszej wspólnej pracy. Jeżeli na tym etapie chcemy coś udoskonalić lub poprawić, przechodzimy do wdrażania tych działań i ponownego monitorowania.

        Etap V Raportowanie

        Wszystkie nasze działania dla klienta w branży medycznej są raportowane i szczegółowo omawiane.

        Podsumowanie

        W marketingu medycznym trzeba znaleźć odpowiednie słowa i działania, które przyczynią się do budowania pozytywnego wizerunku firmy wśród pacjentów. Należy pamiętać, że pacjent nie może być pozyskany w sposób nakłaniający do skorzystania z oferty gabinetu medycznego, strachu czy wprowadzających w błąd wiadomości. Marka osobista jak i marketing medyczny placówki powinien prowadzić działania informujące o oferowanych usługach, cenach, personelu, a także osiągnięciach i wyróżnieniach. Skupiając się na wdrażaniu strategii, dobry marketing medyczny uzmysławia pacjentom, że lekarz, do którego idą posiada odpowiednie kwalifikacje, placówka zaufanie, a specjaliści tam pracujący, podchodzą indywidualnie do pacjenta.

        Porozmawiajmy.

        Porozmawiajmy o rozwoju Twojej firmy. Napisz w czym możemy Ci pomóc.