Jak działa algorytm Facebooka?

W 2022 roku co druga osoba w Polsce korzysta z Facebooka, łącznie to już 17,65 mln użytkowników! W jaki sposób działa algorytm Facebooka i jak go ugryźć żeby budować lepsze zasięgi oraz interakcje? Czy posty z grafiką to już przeżytek?

Skąd algorytm wie co nam wyświetlać?

To co decyduje o tym, co wyświetla się na naszej tablicy oraz w jakiej kolejności to algorytm, roboty Facebooka, które selekcjonują, wybierają oraz dopasowują treści pod nasze indywidualne preferencje. Skąd algorytm Facebooka wie co nam wyświetlać, tak aby zainteresować nas tą treścią? Dzięki naszym interakcjom, czasie spędzania na danym poście/filmie, miejsc które odwiedzamy, grup do których należymy, polubionych stron itp., a wszystko to w czasie rzeczywistym! Te wszystkie elementy wchodzą w skład naszych preferencji i upodobań, którymi dobrowolnie dzielimy się na platformie, dzięki tym informacjom Facebook doskonale wie kiedy (wyświetlać nam post), w którym miejscu (kolejność) oraz jaki rodzaj treści nas najbardziej zaangażuje.

Jak działa algorytm Facebooka w 2022? Jak algorytm Facebooka wybiera interesujące użytkownika posty?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak działa algorytm Facebooka w 2022, ponieważ platforma nieustannie się zmienia, roboty ciągle uczą się co fejsbukowicze oglądają najchętniej, które treści są najbardziej angażujące. Dzięki informacjom umieszczanym na stronie tech.fb.com możemy dowiedzieć się, że sam proces selekcjonowania oraz wyświetlania postów jest bardzo złożony, a bez uczenia maszynowego użytkownicy byliby zalewani nieinteresującą ich, nudną treścią co oczywiście wpłynęłoby na sam odbiór aplikacji/strony www.

algorytm facebooka

Powyższa grafika przedstawia ML News Feed czyli proces selekcjonowania wyświetlanego feedu. Codziennie na platformę trafiają tysiące treści, które algorytm filtruje oraz stara się przewidzieć, które będą wartościowe i angażujące dla każdego z osobna użytkownika. Co to oznacza? Rzeczy wyświetlane w naszym feedzie są całkowicie spresonalizowane, tak aby były dla nas interesujące!

W jaki sposób działa?

  1. Zbieranie wszystkich możliwych postów, które wyświetlą się w feedzie użytkownika.
  2. Segmentacja postów uwzględniając preferencje użytkownika m.in. stopień dopasowania posta do zainteresowań, aktywności użytkownika. Odrzucanie postów niepasujących do użytkownika oraz clickbaitowych czy fakenewsów.
  3. Segmentacja postów uwzględniająca aktywność użytkownika m.in. typ posta oraz nadanie im wartości.
  4. Odpowiednie ułożenie postów w feedzie zaczynając od tych, które najprawdopodobniej będą interesujące dla użytkownika według jego preferencji oraz dotychczasowej aktywności.

Jak aktywność użytkowników wpływa na algorytm?

Dzięki informacjom, którymi dzieli się Facebook możemy wyróżnić pięć typów aktywności, które algorytm platformy bierze pod uwagę dobierając feed do użytkownika:

  • Interakcje – z użytkownikiem, stroną itd. Posty osób/stron z którymi chętnie wchodzimy w interakcje są punktowane wyżej w rankingu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że w przyszłości zostaną nam wyświetlone na samej górze naszego feeda.
  • Zaangażowanie – komentarze, reakcje, udostępnienia użytkowników to wszystko wchodzi w skład zaangażowania oraz przypisuje im wyższą ocenę w rankingu.
  • Rodzaj treści – to treści, które najbardziej angażują użytkownika. Takimi treściami mogą być filmiki, grafika, karuzela itp. Nie ma oczywiście odpowiedzi na pytanie, który rodzaj treści publikować – tutaj trzeba zobaczyć co nasi odbiorcy najchętniej oglądają.
  • Czas dodania treści – nowe posty wyświetlają się jako pierwsze po odświeżeniu feed’a. Dlatego istotna jest informacja w jakich godzinach nasi klienci korzystają z platformy.
  • Osoba publikująca – znajomi, rodzina, strony z którymi najczęściej się kontaktujesz, są traktowani priorytetowo.

Kiedy podejmujesz działania na Facebooku takie jak śledzenie strony lub polubienie posta, my wykorzystujemy te informacje, aby spersonalizować Twoje wrażenia, w tym wyświetlane reklamy. Firmy mogą również przesyłać nam informacje o działaniach podejmowanych przez Ciebie w ich witrynach i aplikacjach, a my wykorzystujemy te informacje, aby wyświetlać Ci bardziej trafne treści. Nazywamy to personalizacją i w ten sposób staramy się pokazywać Ci treści, na których Ci zależy, zamiast rzeczy, które Cię nie interesują.”

Rada dla firm: Jak sprawić aby moje posty plasowały się wyżej od innych?

  • Reakcje, nie polubienia.

Reakcje mają większą wartość niż samo “Lubię to”. Zachęcaj użytkowników do zostawiania reakcji, dużą popularnością cieszą się także posty, które na grafice zawierają jaką reakcje użytkownik powinien zostawić.

  • NIE clickbaitom oraz fake news’om

Facebook skutecznie walczy z treściami, które zawierają clickbaity oraz fake news’ami. Takim działaniem nie poszerzysz grona swoich odbiorców, ani nie zyskasz nowych klientów.

  • Aktywność użytkowników

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, na podstawie obserwacji staraj się wyczuć moment kiedy Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni – wtedy Twoje posty będą się wyświetlały wyżej w ich feedzie zgodnie z zasadą aktualności. Jeżeli nie wiesz które godziny są odpowiednie – facebook przychodzi z pomocą i sugeruje datę oraz godzinę publikacji – dobre na początek, jednak z czasem, gdy już sam zobaczysz kiedy masz największą aktywność radzimy publikować zgodnie z Twoimi spostrzeżeniami. 

  • Wchodź w interakcje

Dzięki budowaniu dyskusji pokażesz algorytmowi facebooka, że Twój post jest wart uwagi, ale również zbudujesz relację z potencjalnymi klientami!

  • Transmisja na żywo

Live są wyżej plasowanie niż zwykłe filmy. Jeżeli już zdecydujesz się dodać film, dopilnuj aby użytkownik obejrzał cały – to także wartość dla algorytmu. 

  • Stories Facebook

Odchodząc od tematu algorytmu facebooka, stories to jest jedyne miejsce, gdzie niezależnie od algorytmu wyświetla się nad postami, według czasu rzeczywistego. Świetne miejsce aby poszerzyć listę odbiorców nie tylko ze względu na umieszczenie, ale także na przeróżne narzędzia (ankiety, odliczanie itp.), które pozwolą poznać oraz wejść w interakcję z użytkownikami!

Użytkownik oraz jego preferencje

Wraz z rozwojem Facebooka użytkownicy dostają coraz to nowsze funkcje, dzięki którym mogą dopasować treści wyświetlane w ich feedzie, w tym swoich preferencji reklamowych.

  • Ulubione – użytkownicy mogą wybrać do 30 osób oraz stron, których posty będą się pojawiać wyżej w feedzie.
  • Funkcja “Nie chcę tego widzieć” pozwalająca wyłączyć powiadomienia danej firmy/osoby na 30 dni.
  • Ustawienia preferencji reklamowych użytkownika / “Dlaczego widzę tę reklamę?” – dzięki, której użytkownik może dokładnie dowiedzieć się dlaczego reklama została mu wyświetlona. Ponadto dowiaduje się także co może zrobić aby nie wyświetlać jej więcej. Są to m.in.
    • Ukryj wszystkie reklamy tego reklamodawcy lub
    • dokonaj zmian w swoich preferencjach reklamowych.

PODSUMOWANIE

Idealny post trafiający do szerokiego grona odbiorców to nie lada wyzwanie szczególnie dla małych firm, które posiadają niskie zaangażowane. Nie ma jednego przepisu na sukces, tak samo jak nie ma jednego rodzaju postu, który będzie najlepszy. Dzięki wpisom na stronach Facebook jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć algorytm oraz sprawniej docierać do potencjalnych klientów. Posiadamy kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu social mediów – wiemy na co zwrócić uwagę i jak skutecznie budować zasięgi. Od lat zajmujemy się promocją biznesów w tym prowadzeniem Social Media naszych klientów. Dokładnie wiemy skąd czerpać wiedzę dot. nowości oraz w jaki sposób prowadzić fanpage firmy tak aby przyniósł zamierzony efekt.